Radny prezesem stowarzyszenia a konflikt interesów• Autor: Radca prawny Wioletta Dyl |
Jestem prezesem zarządu stowarzyszenia, które prowadzi społeczną szkołę podstawową. Dzierżawimy od gminy budynek, w którym mieści się szkoła, i utrzymujemy się z dotacji otrzymywanej od gminy. Stowarzyszenie ma status organizacji pożytku publicznego, ale nie prowadzi działalności gospodarczej zgodnie z rejestracją w KRS. Zostałam radną rady gminy, czy w tej sytuacji występuje konflikt interesów i muszę zrezygnować z funkcji prezesa? |
Fot. Fotolia |
Zakaz prowadzenia przez radnego działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminyAby odpowiedzieć na to pytanie, musimy w pierwszej kolejności sięgnąć do przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.). Ograniczenia związane z wykonywaniem funkcji radnego sformułowane zostały m.in. w art. 24 f, który zacytuję:
Jak z powyższego wynika, osoba spełniająca wymienione warunki, jeśli zostanie wybrana na radną na terenie danej gminy, powinna zrezygnować z jednej z funkcji. Na przykład: jeśli stowarzyszenie posiada lokal użyczony lub wynajmowany przez gminę i prowadzi w nim działalność gospodarczą, to prezes tego stowarzyszenia nie może być jednocześnie radnym.
Stowarzyszenie OPP nieprowadzące działalności gospodarczejZgodnie z art. 43 ustawy o samorządzie gminnym – mieniem komunalnym jest własność i inne prawa majątkowe należące do poszczególnych gmin i ich związków oraz mienie innych gminnych osób prawnych, w tym przedsiębiorstw. Najczęściej przyjmuje się, że pojęcie to jest rozumiane wąsko i obejmuje wyłącznie aktywa, w tym różnego rodzaju wierzytelności, choć z wyłączeniem praw osobistych gminy (np. prawa do nazwy).
Niemniej jednak przepis art. 24f ustawy o samorządzie gminnym wspomina wyłącznie o działalności gospodarczej i jest to przepis, który wprowadza ograniczenia w zakresie swobody prowadzenia działalności przez radnego. Wobec zaś Pani deklaracji, że stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej – nie można przyjąć, że Pani jako osoba zarządzająca działalnością stowarzyszenia nie może pełnić funkcji radnego. Konflikt interesów - łączenie działalności i mandatu radnegoNie ulega jednak wątpliwości, że łączenie takiej działalności i mandatu radnego może w określonych przypadkach wywołać kontrowersje i podejrzenia o konflikt interesów. Należy zatem być ostrożnym i nie dopuścić do sytuacji, w której – z uwagi na przekroczenie warunków określonych w art. 9 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – działalność odpłatna, mimo iż pożytku publicznego, automatycznie z mocy ustawy zostanie uznana za działalność gospodarczą. Niemniej jednak przepis art. 24f ustawy należy interpretować ściśle i nie obejmować jego zakresem innych rodzajów działalności, nawet jeżeli wiążą się one z uzyskiwaniem przychodu przez zarządzane przez radnego stowarzyszenie. Proszę też zwrócić uwagę na treść art. 24e ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym radni nie mogą:
Stosowanie tych przepisów nie jest obwarowane żadną sankcją, jednakże radni powinni się do tych reguł stosować, a ich naruszenie może wiązać się chociażby z odpowiedzialnością o charakterze etyczno-politycznym. W przypadku np. dofinansowania (dotacja) przez gminę działalności stowarzyszenia zarządzanego przez Panią – jako radna powinna się Pani powstrzymać od udziału w głosowaniu dotyczącym tej sprawy (art. 25a u.s.g.).
Reasumując: radny, będąc we władzach stowarzyszenia, powinien uważać, czy łącząc różne aktywności zawodowe i społeczne z wykonywaniem mandatu radnego nie stwarza sytuacji stanowiących konflikt interesów i naruszających zaufanie do niego jako radnego. Natomiast prowadzenie działalności odpłatnej pożytku publicznego przez organizację, w której działalność jest zaangażowany, ponieważ nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej, nie powoduje wygaśnięcia mandatu na podstawie art. 24f ustawy o samorządzie gminnym.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale