.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przyznanie mieszkania po pożarze

Czy mając nakaz na mieszkanie komunalne od 25 lat, w momencie przypadku losowego, np. pożaru mieszkania, należy mi się lokal zamienny i czy moje obecne dochody mają wpływ na pozytywne rozpatrzenie decyzji o przyznaniu lokalu zamiennego? Dodam, iż już 3 razy dostałam decyzję odmowną z uwagi na za wysokie dochody.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przyznanie mieszkania po pożarze

Zniszczenie lokalu komunalnego w wyniku pożaru za który wynajmujący nie ponosi odpowiedzialności

Na początek wyjaśnię, że zgodnie z treścią art. 662 § 3 Kodeksu cywilnego „jeżeli rzecz najęta uległa zniszczeniu z powodu okoliczności, za które wynajmujący odpowiedzialności nie ponosi, wynajmujący nie ma obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego”.

 

Oznacza to, że w takim przypadku umowa najmu wygasa z chwilą zniszczenia przedmiotu najmu, a najemcy lokalu mieszkalnego nie przysługuje prawo żądania od wynajmującego zapewnienia wynajęcia lokalu zamiennego. Przyjmuje się, że w takiej sytuacji stosunek prawny najmu wygasa z powodu niemożliwości świadczenia.

Zniszczenie przedmiotu najmu wskutek okoliczności za które wynajmujący ponosi odpowiedzialność

Inaczej jest w wypadku zniszczenia przedmiotu najmu wskutek okoliczności, za które wynajmujący ponosi odpowiedzialność, wówczas najemca może żądać przywrócenia rzeczy do stanu poprzedniego (jeżeli jest to możliwe) albo wypowiedzieć umowę najmu [zob. H. Ciepła (w:) G. Bieniek, Komentarz do kodeksu cywilnego, t. II, 2006, s. 256–257]. Zakładam jednak, że w niniejszej sprawie nie doszło do pożaru z winy gminy a wskutek jakiś niezależnych okoliczności. Jeżeli tak było, umowa najmu wygasła.

 

Ponieważ w ustawie o z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego nie ma odrębnych regulacji, również w odniesieniu do mieszkań wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminu należy stosować przepisy kodeksu cywilnego, w tym właśnie art. 662 § 3. Dodam, że na podstawie decyzji o przydziale lokalu mieszkalnego nawiązuje się właśnie stosunek najmu pomimo, że jego źródłem nie była umowa stron, jak ma to miejsce w dzisiejszej rzeczywistości.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przydzielenie lokalu zamiennego przez gminę 

Reasumując, gmina, nie musi, ale może zawrzeć z Panią umowę najmu innego lokalu (gminy mają opracowane specjalne procedury pomocy mieszkaniowej w takich przypadkach), nazwijmy go zamiennym, i tu odpowiem na Pani drugie pytanie, a mianowicie, czy Pani obecne dochody mają wpływ na pozytywne rozpatrzenie decyzji o przyznaniu lokalu zamiennego. Otóż mają – z tego względu, że lokale socjalne obecnie zgodnie z treścią art. 23 ust. 2 umowy ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego mogą być przyznawane osobie, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której dochody gospodarstwa domowego nie przekraczają wysokości określonej w uchwale rady gminy.

 

Przykro mi, że nie przekazałam nazbyt dobrych wiadomości.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu