Oskarżenie o kradzież w sklepie• Autor: Radca prawny Hanna Żurowska |
Zostałam posądzona o kradzież w sklepie – rzeczywiście pomyłkowo zabrałam tester kosmetyku do kieszeni, myśląc, że biorę próbkę. Nie neguje swojej winy, ale została wezwana policja i otrzymałam mandat karny na 100 zł (cena kosmetyku oryginalnego, nie testera, to 41 zł). Zastanawiam się teraz, czy to jedyne konsekwencje mojej nieuwagi? Czy coś mi jeszcze grozi? |
|
Co grozi za kradzież towaru ze sklepu o wartości 50zł?Na wstępie pozwolę sobie przywołać przepis Kodeksu wykroczeń, który reguluje omawianą materię.
„Art. 119. § 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.
Wspomniana w pytaniu wartość testera (51,99 zł) jest o wiele niższa od tej, która wytycza granicę pomiędzy kradzieżą jako wykroczeniem (dotyczy jej powyższy przepis) a kradzieżą jako przestępstwem. Pani wymierzono karę grzywny na podstawie powyższego przepisu i z tego tytułu nie mogą już grozić żadne dalsze konsekwencje prawne.
Zgodnie z naczelną zasadą prawa „bis de eadem re ne sit actio” nikt nie może być dwa razy sądzony w tej samej sprawie. Jeśli zatem wymierzono Pani określoną karę za kradzież, nie ma możliwości, aby z tego samego tytułu groziła Pani inna kara za ten sam czyn.
Jedyną możliwością byłaby sytuacja, w której doszukano by się okoliczności zmieniających kwalifikację karną czynu. Taką okolicznością mogłoby być np. stwierdzenie, że zabór mienia został dokonany poprzez rozbój (kradzież połączona z użyciem przemocy). Z pytania nie wynika, aby możliwe było zaistnienie takiej sytuacji, toteż takie zagrożenie również wykluczam.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Hanna Żurowska Radca prawny od 1994 r., mediator, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego i nowych technologii. Zajmuje się sporządzaniem regulaminów sprzedaży przez internet, polityk prywatności oraz umów z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego. Udziela także porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, prawa pracy oraz prawa handlowego i gospodarczego, jak również windykacji należności. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale