Przyjęcie innego obywatelstwa a prawo do emerytury w Polsce• Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec |
Czy przyjmując inne obywatelstwo hiszpańskie, nie zrzekając się obywatelstwa polskiego, tracę prawo do emerytury w Polsce? |
Fot. Fotolia |
Podwójne obywatelstwo a prawo do polskiej emeryturyGeneralną zasadą wyrażoną w art. 3 ust 1 ustawy o obywatelstwie polskim jest to, że obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie.
Tak więc z samego faktu posiadania drugiego obywatelstwa nie można Panią pozbawić praw nabytych jako obywatela polskiego. Emerytura nie jest stricte uzależniona od obywatelstwa tylko od podlegania ubezpieczeniu w Polsce przez określony okres czasu, osiągnięcia odpowiedniego wieku itd.
Możliwe jest pobieranie emerytury polskiej także przez obcokrajowca, jeżeli spełnia warunki do jej nabycia w Polsce. Obywatel polski z kolei, jeżeli mieszka w innym państwie Unii Europejskiej, może pobierać emeryturę tam gdzie zamieszkuje.
Reasumując, jeżeli przysługuje Pani polska emerytura, to ZUS jej Pani nie pozbawi z uwagi na posiadanie podwójnego obywatelstwa.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.
Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.
Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale