.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przesunięcie pracownika na inne stanowisko po powrocie z L4

Po powrocie z dłuższego L4 zostałam jako pracownik przesunięta na inne stanowisko, a na moje szef przyjął inną osobę. Wcześniej miałam obiecane, że wrócę na moje stanowisko. Zdenerwowałam się i złożyłam wypowiedzenie z krótszym okresem wypowiedzenia. Pracodawca zapowiadał, że się na nie zgodzi, jeśli przepracuję cały miesiąc bez chorób wraz z sobotami. Czy to zgodne z prawem? Ja jednak jestem wyczerpana, chcę dostarczyć zwolnienie od psychiatry. Czy mogę? I komu – pracodawcy czy ZUS-owi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przesunięcie pracownika na inne stanowisko po powrocie z L4

W pytaniu poruszyła Pani kilka wątków, do których postaram się teraz odnieść.

Zmiana stanowiska pracownika po powrocie z L4

Pierwszą kwestią jest zmiana stanowiska – zgodnie z art. 42 § 4 ustawy Kodeks pracy „wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika”. Oznacza to, że pracodawca mógł przesunąć Panią na inne stanowisko jedynie na 3 miesiące w danym roku kalendarzowym i wówczas nie musiał wręczać Pani wypowiedzenia zmieniającego, ale nie obniżał też Pani wynagrodzenia. Po owych trzech miesiącach albo musiałby wręczyć Pani wypowiedzenie zmieniające, albo wróciłaby Pani na swoje stanowisko.

Zastosowanie skróconego okresu wypowiedzenia

Jeśli chodzi o skrócenie okresu wypowiedzenia, to zgodnie z przepisami może ono być zastosowane jedynie w wyjątkowych wypadkach. Dlatego tutaj należy uznać, że to nie było wypowiedzenie, tylko propozycja porozumienia stron dotycząca skrócenia okresu wypowiedzenia. Pracodawca miał prawo ową propozycję przyjąć albo zaproponować swoje własne warunki. I tak właśnie zrobił – uznał, że może się zgodzić na Pani warunki, ale ma też własne. Jeśli Pani ich nie przyjmie, to będzie Panią obowiązywało zwykłe pełne wypowiedzenie.

Powrót z L4 i przejście na następne zwolnienie chorobowe

Jeśli chodzi o kolejne zwolnienie, tym razem od psychiatry, to musi Pani sprawdzić, czego dotyczyło poprzednie długotrwałe zwolnienie. Jeśli było ono na inna chorobę, a Pani przepracowała już choćby jeden dzień – może Pani rozpocząć nowy okres zasiłkowy, który wynosi 182 dni. Do końca okresu wypowiedzenia zwolnienia przedstawia Pani pracodawcy, a następnie do ZUS-u (po zakończeniu wypowiedzenia i stosunku pracy).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu