Przesłuchanie dziecka przez nauczyciela bez zgody rodziców• Autor: Monika Cieszyńska |
Moja 9-letnia córka jest podejrzana o kradzież portfela na terenie szkoły. Została w związku z tym przesłuchana przez wychowawcę i pedagoga szkolnego, co odbyło się bez naszej (rodziców) wiedzy. Czy pracownicy szkoły mieli do tego prawo? Czy mogą ponieść konsekwencje, jeśli naruszyli przepisy? |
|
Przesłuchanie dziecka przez pracownika szkoły bez obecności rodzicówPrzesłuchać mogą tylko organy ścigania: sąd, prokuratura bądź policja, a w wyjątkowych wypadkach, gdy jest to konieczne ze względu na dobro sprawy, organ administracji państwowej (art. 39 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich). Jeśli uczeń nie ma ukończonych 17 lat, przesłuchanie powinno odbywać się w obecności rodziców, chyba że zapewnienie ich obecności byłoby w danym wypadku niemożliwe, należy wezwać nauczyciela, przedstawiciela powiatowego centrum pomocy rodzinie lub przedstawiciela organizacji społecznej, do której zadań statutowych należy oddziaływanie wychowawcze na nieletnich lub wspomaganie procesu ich resocjalizacji. Przyczyna nieobecności rodziców na przesłuchaniu musi mieć charakter niepodważalny i musi być nie do pokonania. Przyczyną może być znaczna odległość rodziców od miejsca przesłuchania, ich nieobecność w domu lub w pracy.
Nauczyciel mógł przeprowadzić rozmowę z Państwa córką, ale tylko w obecności Państwa jako rodziców. Zawiadomienie rodziców o popełnieniu przez dziecko czynu karalnegoPotwierdza to art. 4 § 1 i 2 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, zgodnie z którym „każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, w szczególności naruszenie zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego lub kształcenia zawodowego, używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych ma społeczny obowiązek odpowiedniego przeciwdziałania temu, a przede wszystkim zawiadomienia o tym rodziców lub opiekuna nieletniego, szkoły, sądu rodzinnego, Policji lub innego właściwego organu.
Każdy, kto dowiedziawszy się o popełnieniu przez nieletniego czynu karalnego, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym sąd rodzinny lub Policję”. Konsekwencje dla nauczyciela za przesłuchiwanie dziecka na okoliczność kradzieży bez obecności i powiadomienia rodzicówW tej sytuacji powinni Państwo zwrócić się do dyrektora szkoły albo do kuratorium z informacją, iż wskazany nauczyciel przekroczył swoje kompetencje.
Nauczyciel może ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną.
Karę wymierzają komisje dyscyplinarne. Postępowanie dyscyplinarne wszczynane jest na wniosek rzecznika dyscyplinarnego (którego wyznacza organ działający przy komisji dyscyplinarnej) i jego następców.
Możliwe kary to:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale