Przerwa w posiadaniu gospodarstwa a ustalenie prawa do emerytury rolniczej• Autor: Michał Berliński |
Mąż był od 20 lipca 1995 r. ubezpieczony w KRUS-IE na postawie umowy dzierżawy ziemi. Umowa wygasła 20 lipca 2005 r. Potem była przerwa do 27 września 2005 r., kiedy to mąż został właścicielem ziemi zakupionej notarialnie. Nie ma żadnej przerwy w opłacaniu składek. Nie ma żadnych zaległości w opłacaniu składek. Czy zaistniała sytuacja będzie miała wpływ na ustalenie prawa do pełnej emerytury rolniczej i od kiedy? Czy istotna jest ta przerwa w posiadaniu gospodarstwa, skoro brak jest przerwy w składkach na KRUS? |
|
Komu przysługuje emerytura?Zgodnie z przepisami emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który spełnia łącznie następujące warunki:
Posiadanie gospodarstwa i opłacanie składekDo okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, od których zależy prawo do emerytury rolniczej, zalicza się okresy:
Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że kluczowy tutaj jest okres podlegania ubezpieczeniom i opłacania składek. Dodatkowo warto zerknąć na dokumenty, które należy złożyć do otrzymania emerytury rolniczej:
Do wniosku dołącza się również dowody potwierdzające prawo do przyznania emerytury oraz wpływające na jej wysokość, mogą to być m.in. dokumenty potwierdzające okresy:
Brak przerwy w składkachW tym miejscu warto wskazać, że powinni Państwo złożyć jedynie dokumenty potwierdzające opłacanie składek, bowiem jeśli chodzi o kwestie formalnoprawne, to nie powinni Państwo opłacać podczas tej przerwy składek KRUS, gdyż nie byli Państwo rolnikami. Jednakże KRUS w mojej ocenie nie wyłapie tej przerwy, tym bardziej, że złożycie Państwo tylko dokumenty potwierdzające opłacanie składek. KRUS nie będzie żądał dokumentów własności nieruchomości.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Michał Berliński Prawnik, absolwent Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Studia ukończył w 2015 roku obroną pracy magisterskiej w Katedrze Prawa Pracy o temacie „Zakaz konkurencji w trakcie i po ustaniu stosunku pracy”. Podczas studiów praktykował w kancelariach adwokackich i radcowskich oraz w prokuraturze, udzielał również porad prawnych w Uniwersyteckiej Poradni Prawnej głównie z zakresu prawa cywilnego oraz rodzinnego. Ukończył aplikację komorniczą w Izbie Komorniczej przy Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. W 2018 roku uzyskał pozytywny wynik z egzaminu komorniczego i został powołany na stanowisko asesora komorniczego przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Nieprzerwanie od 2015 roku pracuje jako asystent komornika, aplikant, asesor komorniczy i kierownik kancelarii. Aktualnie prowadzi własną kancelarię komorniczą, Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Radomiu. Specjalizuje się głównie w prawie cywilnym, rodzinnym, postępowaniu cywilnym oraz egzekucyjnym. Interesuje się również prawem pracy, nieruchomości i ich obrotem, a także prawem nowych technologii i rynkiem e-commerce. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale