Przerejestrowanie samochodu po zmarłym• Autor: Iryna Kowalczuk |
Jakich czynności dokonać, by móc przerejestrować samochód na jedną osobę po zmarłej siostrze? Dziedziczą 3 osoby po 1/3 udziału. Mamy już notarialny akt dziedziczenia. Czy robi się to w formie darowizny albo zbycia spadku? Jakie to rodzi zobowiązania? |
|
Jak znieść współwłasność samochodu?W odniesieniu do przedmiotowego pojazdu zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) dotyczące współwłasności.
I tak, zgodnie z przepisem art. 198, „każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli”.
Jednakże zgodne z treścią art. 199 „do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli”.
Aktualnie przedmiotowy pojazd jest współwłasnością spadkobierców. Po stwierdzeniu nabycia spadku, żeby samochód nabył na wyłączną własność tylko jeden spadkobierca, niezbędny jest dział spadku lub darowizna. Przerejestrowanie samochodu na jednego ze spadkobiercówCo się tyczy działu spadku. W celu zniesienia współwłasności samochodu wystarczy zachowanie zwykłej formy pisemnej. Należy więc na kartce papieru sporządzić umowny dział spadku – zniesienie współwłasności tego samochodu. Wystarczy po prostu opisać komu przypada ten samochód i czy ewentualnie musi spłacać pozostałych spadkobierców, a jeżeli tak – to w jakich kwotach i kiedy ma zapłacić uzgodnione kwoty. Zachowanie zwykłej formy pisemnej powinno zostać zaakceptowane przez urzędników wydziału komunikacji do przerejestrowania samochodu na jednego ze spadkobierców. Z praktyki wynika bowiem, że np. darowizna samochodu również sporządzona w zwykłej formie pisemnej jest przez urzędy honorowana. Oczywiście warto wcześniej udać się do urzędu – wydziału komunikacji i dowiedzieć się wszelkich szczegółów, a przy okazji pobrać niezbędne dokumenty i formularze – tak żeby potem nie było niespodzianki przy rejestrowaniu samochodu. Różni urzędnicy mogą bowiem mieć różne podejście do tej sprawy, mogą nie znać przepisów. Forma aktu notarialnego do zniesienia współwłasności jest niezbędna tylko jeżeli dzielona jest nieruchomość. Dodatkowo warto wiedzieć, że urzędnicy mogą wymagać zaświadczenia wydanego przez urząd skarbowy dotyczącego zapłaty podatku spadkowego.
Załączam wzór umowy o częściowy dział spadku.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Iryna Kowalczuk Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale