Przepisanie mieszkania bez konieczności zwrotu bonifikaty• Autor: Łukasz Poczyński |
Siostra mojej mamy chce zapisać mi mieszkanie, które wykupiła dwa lata temu z bonifikatą 90%. Jak wygląda możliwość przepisania na mnie tego mieszkania bez konieczności zwrotu bonifikaty? Czy można w tym przypadku skorzystać z umowy dożywocia? |
Zbycie nieruchomości a zwrot bonifikatyW pierwszej kolejności należy sięgnąć do przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art. 68 ust. 2 u.g.n., jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość (w przypadku lokalu mieszkalnego) przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu. Ustawodawca wprowadził wyjątki od tej zasady w art. 68 ust. 2a ustawy o gospodarce nieruchomościami, które powodują, że mimo zbycia nieruchomości nabytej z bonifikatą nie ma obowiązku jej zwrotu. Dotyczy to przypadku:
Z pytania wynika, że siostra Pana mamy chce zapisać Panu wykupione mieszkanie. Jako dziecko rodzeństwa jest Pan więc osobą bliską w rozumieniu przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. W związku z tym siostra Pana mamy może przekazać Panu mieszkanie bez obaw o konieczność zwrotu bonifikaty. Umowa darowizny lub umowa dożywociaZbycie tego mieszkania może nastąpić w różnej formie – jak najbardziej może to być np. umowa darowizny lub wspomniana przez Pana umowa dożywocia. Zgodnie z art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego, „jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.
Obie umowy (darowizny i dożywocia) pozwalają na przeniesienie własności nieruchomości (mieszkania). Różnice między nimi przejawiają się przede wszystkim w kwestii odpłatności (darowizny dokonuje się tytułem darmym, dożywocia – w zamian za zapewnienie opieki), różne są również obowiązki podatkowe związane z obydwiema umowami.
Proszę pamiętać, że zarówno umowa dożywocia, jak i umowa darowizna lokalu powinny być pod rygorem nieważności zawarte w formie aktu notarialnego.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Łukasz Poczyński Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Aktualnie pracuje w dziale prawnym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto posiada doświadczenie zdobyte w związku z pracą w dwóch kancelariach radcowskich. Interesuje się głównie prawem gospodarczym i handlowym oraz prawem upadłościowym i naprawczym. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale