.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przemoc domowa i opieszałość sądów, jak znaleźć rozwiązanie w trudnej sytuacji?

• Data: 07-01-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Moja teściowa jest ofiarą przemocy domowej ze strony swojego syna. Synowa niedawno zmarła. Sprawa sądowa utknęła w martwym punkcie. Ciągle przyjeżdża policja. Nie wiemy z żoną, co mamy robić. Sąd ciągle odwleka sprawy i wyrok. Prosimy o radę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przemoc domowa i opieszałość sądów, jak znaleźć rozwiązanie w trudnej sytuacji?

Zawieszenie postępowania przez sąd

Uprzejmie wskazuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie jest ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 174 § 1 pkt 1 sąd zawiesza postępowanie z urzędu:

1) w razie śmierci strony lub jej przedstawiciela ustawowego, utraty przez nich zdolności procesowej, utraty przez stronę zdolności sądowej lub utraty przez przedstawiciela ustawowego charakteru takiego przedstawiciela. W związku z powyższym z uwagi na śmierć strony zostanie wydane postanowienie o zawieszeniu postępowania. Takie działanie Sądu jest obligatoryjne. Zatem Sąd nie ma innej możliwości działania w sprawie. Podjęcie postępowania nastąpi w oparciu o art. 180 § 1 k.p.c. gdy ustanie przyczyna zawieszenia, w szczególności tj. w razie śmierci strony – z chwilą zgłoszenia się lub wskazania następców prawnych zmarłego albo z chwilą ustanowienia we właściwej drodze kuratora spadku. Dlatego też dopóki nie zostanie przeprowadzone postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku i ustalenie kręgu spadkobierców, to niestety postępowanie sądowe będzie zawieszone.

 

Natomiast co do kwestii znęcania się, to niestety tylko i wyłącznie pozostaje składać kolejne zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zgodnie z art. 190a § 1 Kodeksu karnego kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Ściganie tego przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego. Przedmiotem ochrony tego przestępstwa jest wolność człowieka w sferze psychicznej, którą należy rozumieć jako wolność od strachu i ingerencji w prywatność.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kontynuacja sprawy o przemoc

Jeżeli chodzi o to, czym powinno cechować się zachowanie sprawy przy tego rodzaju przestępstwie, to wskazać należy, że językowo rzecz ujmując, „nękać” znaczy tyle, co „ustawicznie dręczyć, niepokoić kogoś” (L. Drabik, E. Sobol, Słownik..., s. 283). Pośród zachowań stanowiących realizację tego znamienia wymienia m.in. się wykonywanie telefonów, wysyłanie SMS-ów, e-maili, nachodzenie, zaczepianie, nagabywanie, wysyłanie niechcianych prezentów, śledzenie (zob. np. A. Zoll [w:] Kodeks karny..., t. 2, cz. 1, red. W. Wróbel, A. Zoll, 2017, art. 190a , nt 7; M. Mozgawa, Analiza ustawowych znamion przestępstwa uporczywego nękania [w:] Stalking..., red. M. Mozgawa, s. 39 i n.; M. Mozgawa, Kilka uwag..., s. 82–83). Zachowania te, aby realizować znamię nękania, muszą być realizowane wielokrotnie, przy czym mogą być zarówno jednorodne, jak i różnorodne. Ustawa nie wymaga przy tym, aby czynność wykonawcza zawierała element agresji (postanowienie SN z 12.12.2013 r., sygn. akt III KK 417/13 KZS 2014/6). Nękanie musi charakteryzować się uporczywością, a zatem stanowić wyraz uporu sprawcy. Z uporczywym nękaniem mamy do czynienia, gdy sprawca ponawia swoje zachowania mimo sprzeciwu nękanej osoby, czy wręcz żądania zaprzestania zachowań wzbudzających poczcie zagrożenia lub naruszających prywatność. W przypadku, kiedy postępowanie kończy się umorzeniem albo odmową wszczęcia, to należy złożyć zażalenie do sądu.

 

Warto również skierować pisemną informacje do Prokuratora Generalnego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich, aby w zakresie ustawowych kompetencji podjęli działania w sprawie.

Podsumowanie

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, sąd może zawiesić postępowanie z urzędu w przypadku śmierci strony, utraty jej zdolności procesowej lub innych przyczyn, które uniemożliwiają dalsze prowadzenie sprawy. Zawieszenie jest obowiązkowe, a postępowanie może zostać wznowione po ustaniu przyczyny zawieszenia, np. po ustaleniu spadkobierców lub przywróceniu zdolności procesowej.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksowe porady prawne w zakresie zawieszenia postępowania sądowego, w tym w przypadkach śmierci strony lub utraty jej zdolności procesowej. Pomożemy w przygotowaniu wniosków o wznowienie postępowania oraz doradzimy w kwestiach związanych z kontynuacją spraw o przemoc lub nękanie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu