Przelew pieniędzy w rodzinie a darowizna, kiedy nie musisz płacić podatku?

• Data: 24-06-2024 • Autor: Maria Turowska

Na swoje konto w kantorze walutowym wpłaciłem środki mojej mamy (ok. 20 tys. zł w euro), przewalutowałem je i przelałem na jej konto tytułem „oszczędności mamy”. Czy w tej sytuacji wystąpi konieczność zgłoszenia darowizny?

Przelew pieniędzy w rodzinie  a darowizna, kiedy nie musisz płacić podatku?

Przelew środków a darowizna

Zbliżone zagadnienie było przedmiotem Interpretacji Indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 21 października 2013 r. (nr ITPB2/436-142/13/DSZ), dalej jako: „Interpretacja”.

Zgodnie z wyżej wskazaną Interpretacją darowizna jest czynnością, której celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu. Świadczenie darczyńcy jest bezpłatne, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uzyskaną darowiznę. Należy w tym miejscu przywołać także treść przepisu art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, który reguluje instytucję darowizny: „Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku”.

Analizując ww. przepis, należy dojść do wniosku, że w Pana sytuacji nie mamy do czynienia z bezpłatnym świadczeniem na rzecz Pana mamy kosztem Pana majątku. Pieniądze będące przedmiotem przelewu nie stanowiły bowiem Pana własności.[PRZYCISK]

Darowizna a podatek

Powołując się jeszcze na treść art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn: „Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych”. Oznacza to, że co do zasady obowiązek podatkowy w przypadku darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie notarialnej, a w przypadku zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

W przedstawionej przez Pana sytuacji obowiązek podatkowy w ogóle nie powstanie, gdyż nie mamy do czynienia z darowizną. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika bowiem, iż Pana rola ograniczyła się jedynie do przewalutowania pieniędzy należących do Pana mamy. Nie dysponował Pan swobodnie pieniędzmi, które trafiły tymczasowo na Pana konto, a zwrócił je właścicielowi.

W związku z powyższym w niniejszej sytuacji nie pojawi się konieczność składania deklaracji do urzędu skarbowego czy też odprowadzania podatku.

Przykłady

Wspólny rachunek bankowy

Anna i jej matka mają wspólny rachunek bankowy. Matka Anny wpłaciła na ten rachunek 30 tys. zł, które Anna wykorzystała na zakup waluty w kantorze internetowym, po czym przewalutowaną kwotę przelała z powrotem na wspólny rachunek. W tej sytuacji nie powstaje konieczność zgłoszenia darowizny, ponieważ środki nadal są własnością matki, a Anna jedynie pomogła w ich przewalutowaniu.

Pomoc w przewalutowaniu środków

Tomasz otrzymał na swoje konto bankowe 50 tys. zł od swojego ojca z prośbą o przewalutowanie na dolary amerykańskie. Po dokonaniu transakcji Tomasz przelał równowartość w dolarach na konto ojca. W tej sytuacji nie ma mowy o darowiźnie, ponieważ Tomasz jedynie pomógł ojcu w przewalutowaniu, nie zwiększając swojego majątku kosztem ojca.

Przelew środków na konto córki

Jan przelał na konto swojej córki Kasi 15 tys. zł, które Kasia miała użyć do opłacenia czesnego za studia. W momencie, gdy Kasia wpłaciła te środki na konto uczelni, pieniądze te nadal były przeznaczone na cele wskazane przez Jana. W tej sytuacji nie wystąpi konieczność zgłoszenia darowizny, ponieważ Jan nie dokonał bezpłatnego świadczenia na rzecz Kasi, a jedynie przelał środki na konkretny cel.

Podsumowanie

W sytuacjach, gdy środki pieniężne są jedynie przelane na konto innej osoby w celu przewalutowania lub przeznaczone na określony cel, nie mamy do czynienia z darowizną. W takich przypadkach nie powstaje obowiązek podatkowy ani konieczność zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Kluczowe jest, aby środki nie zwiększały majątku osoby pośredniczącej w transakcji.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszych usług prawnych online, gdzie oferujemy profesjonalne porady oraz sporządzanie pism prawnych, abyś mógł rozwiązać swoje problemy bez wychodzenia z domu. Szybko, wygodnie i rzetelnie pomożemy Ci w każdej sprawie prawnej.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207