Przekwalifikowanie nieruchomości przemysłowej na mieszkalną• Autor: Ewa Szczepanik-Kurowska |
Jak przekwalifikować grunt przemysłowy z budynkiem na budowlany, z równoczesną zmianą sposobu użytkowania budynku na mieszkalny? |
|
Zmiana przeznaczenia gruntu z przemysłowego na budowlanyJak rozumiem, Pańska działka została objęta miejscowym planem zagospodarowania, w którym widnieje jako działka przemysłowa.
Chcąc zmienić przeznaczenie gruntu, dla którego uchwalony został miejscowy plan zagospodarowania, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Wniosek złożyć należy w urzędzie miasta (gminy).
Wniosek powinien zawierać:
Zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (w skrócie ustawa p.z.p.), zmiana planu miejscowego następuje w takim trybie, w jakim jest on uchwalany. Wobec tego, po złożeniu wniosku o zmianę planu zagospodarowania uruchomiona zostaje taka sama procedura jak przy uchwalaniu planu miejscowego. Procedura i tryb uchwalania planu zagospodarowania oraz udział poszczególnych podmiotówProcedura i tryb uchwalania planu zagospodarowania oraz udział poszczególnych podmiotów szczegółowo określają art. 14 i dalsze ustawy p.z.p.
Procedura zmiany planu zagospodarowania jest długotrwała. W niektórych gminach dokonywana jest tylko raz w roku.
Odrębnie należałoby rozpatrywać sytuację, jeśli Pańska działka nie byłaby objęta miejscowym planem zagospodarowania.
Konieczne będzie wtedy uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy ze względu na zmianę sposobu użytkowania budynku. Warunki zabudowy a zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanegoZgodnie bowiem z art. 59 ust. 1 i 2 ustawy p.z.p., w sytuacji gdy brak jest planu miejscowego, zmiana zagospodarowania terenu polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy. Odnosi się to także do zmiany zagospodarowania terenu, która nie wymaga pozwolenia na budowę, z wyjątkiem tymczasowej, jednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, trwającej do roku.
Ustawa reguluje też w sposób szczegółowy warunki, które należy spełnić, aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Zgodnie z art. 61 ust. 1 wydanie decyzji o warunkach zabudowy możliwe jest jedynie w przypadku łącznego spełnienia kilku warunków: co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana; teren ma dostęp do drogi publicznej; istnieje uzbrojenie terenu lub plany jego wykonania; teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.
Organ na wydanie decyzji o warunkach zabudowy ma 30 dni. Zmiana sposobu użytkowania budynkuKolejnym krokiem jest zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego. W Pana przypadku z budynku wykorzystywanego na cele przemysłowe – na budynek mieszkalny.
W tym celu należy dokonać zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania właściwemu organowi (starostwo powiatowe).
Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego w myśl art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane rozumie się w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki:
Zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanegoW zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu lub jego części. Do zgłoszenia należy dołączyć:
Zmiany przeznaczenia budynku można dokonać po upływie 30 dni od daty doręczenia zgłoszenia organowi. Chyba że organ wniesie w tym czasie sprzeciw w drodze decyzji.
Podsumowując:
Chcąc dokonać zmiany przeznaczenia gruntu (dla którego uchwalony jest miejscowy plan zagospodarowania) z przemysłowego na budowlany – należy złożyć wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania terenu w urzędzie gminy.
Następnie, aby zmienić przeznaczenie budynku na mieszkalny, konieczne jest zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania w starostwie powiatowym, uzyskawszy wcześniej m.in. konieczne ekspertyzy i w razie konieczności pozwolenie na budowę.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Ewa Szczepanik-Kurowska Ukończyła Uniwersytet Warszawski, Wydział Prawa i Administracji w Warszawie. Mgr prawa zatrudniona w biurze podatkowym. Specjalizuje się w prawie budowlanym, farmaceutycznym i podatkowym. Członkini Koła Naukowego Prawa Podatkowego przy Katedrze Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale