Przekształcenie lokalu socjalnego• Autor: Monika Cieszyńska |
W zamian za poprzednie mieszkanie (odzyskane przez spadkobiercę dawnych właścicieli) otrzymałem lokal socjalny. Czy jest możliwość przekształcenia lokalu socjalnego w komunalny? |
|
Przekształcenie lokalu socjalnego na lokal komunalnyArt. 21 ust 6 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni domów dla bezdomnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1844) przewiduje możliwość przekształcenia lokalu socjalnego na lokal komunalny, jednak tylko pod warunkiem, że w miejsce lokali przekształconych na komunalne gmina utworzy odpowiednią liczbę lokali socjalnych o identycznym standardzie co lokale przekształcone. Zmiana przeznaczenia lokali socjalnychBrzmienie wyżej wymienionego przepisu jest następujące:
„Dopuszcza się w każdym czasie zmianę przeznaczenia lokali socjalnych lub mieszkań chronionych na lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy niestanowiące lokali socjalnych lub mieszkań chronionych w przypadku utworzenia lokali socjalnych lub mieszkań chronionych o podobnym standardzie i wyposażeniu, w liczbie i o łącznej powierzchni użytkowej co najmniej równej liczbie i łącznej powierzchni użytkowej lokali socjalnych lub mieszkań chronionych, których sposób użytkowania został zmieniony”. Kto podejmuje decyzję o przekształceniu lokalu socjalnego?Proszę jednak pamiętać, że decyzja o przekształceniu lokalu socjalnego należy do wyłącznej kompetencji gminy. Niestety nie ma Pan żadnych środków prawnych, by gminę przymusić do takiego przekształcenia. Wszystko więc zależy od sytuacji gminy, na której terenie Pan zamieszkuje. Gmina swoją ewentualną odmowę może uzasadniać brakiem lokalu, którym mógłby zostać przeznaczony na lokal socjalny w zamian za zajmowany przez Pana lokal.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale