W serwisie
Materiały
Przekazanie gospodarstwa rolnego w zamian za emeryturę• Autor: Tomasz Ciasnocha |
Mój brat chce mi przekazać gospodarstwo rolne w zamian za emeryturę rolniczą. Jakie muszę spełnić warunki i co muszę zrobić, by do tego doszło? Dodam, że pracuję w szkole. |
|
Przekazanie gospodarstwa rolnego w zamian za emeryturęW podanej informacji nie precyzuje Pan, czy brat chce przekazać Panu gospodarstwo w związku z przejściem na emeryturę, czy chce uzyskać tzw. rentę strukturalną. W związku z powyższym moja odpowiedź będzie dotyczyła obu sytuacji.
Warunkiem uzyskania emerytury rolniczej, zgodnie z art. 19 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, jest zaprzestanie prowadzenia działalności rolnej.
Zgodnie z art. 28 ust. 4 ustawy uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego produkcji rolnej, nie uwzględniając min gruntów wydzierżawionych na podstawie pisemnej umowy zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków, osobie niebędącej: małżonkiem emeryta lub rencisty, jego zstępnym (dzieckiem, wnukiem) lub pasierbem, osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym.
Ustawa z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników nie przewiduje warunków specjalnych dla nabywcy gospodarstwa rolnego. Może Pan więc przejąć gospodarstwo rolne brata w zamian za emeryturę. Przyznanie prawa do renty strukturalnejSprawa wygląda inaczej w przypadku renty strukturalnej stanowiącej realizację zadań z zakresu wsparcia rozwoju obszarów wiejskich ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich określonych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).
Aktem prawnym przyznającym uprawnienie do renty strukturalnej (nazywanej często emeryturą dla rolników przekazujących swoje gospodarstwo rolne) jest ustawa z 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wraz z aktem wykonawczym – Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i rozwoju w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wraz z aktem wykonawczym – Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i rozwoju wsi z 19 czerwca 2007 r.
W § 7 rozporządzenie precyzuje, jakie warunki musi spełniać osoba, której rolnik chce przekazach gospodarstwo rolne. Jakie warunki musi spełnić osoba przejmująca gospodarstwo rolne?Przejmujący gospodarstwo rolne nie może mieć ukończonego 50. roku życia oraz ustalonego prawa do renty lub emerytury. Ponadto musi posiadać kwalifikacje zawodowe:
Które okresy zalicza się do stażu pracy w rolnictwie?„Za staż pracy w rolnictwie uznaje się okres, liczony do dnia złożenia wniosku o przyznanie renty strukturalnej, w którym osoba przejmująca gospodarstwo rolne:
Jeżeli więc spełnia Pan któryś z wskazanych warunków, może Pan przejąć gospodarstwo rolne w zamian za emeryturę, a praca w szkole nie jest żadną przeszkodą.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Tomasz Ciasnocha Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale