Przejście na zwolnienie lekarskie i upoważnienie małżonka do prowadzenia działalności• Autor: Radca prawny Marek Gola |
Jestem zatrudniona w firmie, ale również prowadzę działalność gospodarczą, aktualnie idę na zwolnienie lekarskie związane z ciążą. Działalność związana jest z kupnem i sprzedażą samochodów, czy mogę upoważnić męża do takich czynności, abym nie musiała zawieszać działalności? |
|
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu pracy i przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Pełnomocnictwo – upoważnienie przed przejściem na zwolnienie lekarskieW pierwszej kolejności godzi się podkreślić, iż winna Pani udzielić mężowi pełnomocnictwa, zanim Pani przejdzie na zwolnienie lekarskie. Pełnomocnictwo powinno być ujawnione w CEIDG. Dobrze byłoby, gdyby pełnomocnictwo było udzielone notarialnie, wówczas żaden organ nie będzie mógł kwestionować nie tylko jego zakresu, ale także daty jego udzielenia.
Z daleko posuniętej ostrożności, wskazać należy, czy w świetle art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej wykonywanie pracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę powoduje utratę prawa do świadczeń z zakresu ubezpieczeń społecznych, nie może pozostać w oderwaniu od okoliczności konkretnego przypadku, a zwłaszcza charakteru czynności wykonywanych w ramach prowadzonej działalności oraz możliwego ich wpływu na proces leczenia i rehabilitacji.
Bezkrytyczne przyjęcie przez ZUS, że „pracą zarobkową” jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, w tym pozarolniczą działalność gospodarcza, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu przedsiębiorcy i „zarazem pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim”, prowadziłoby do absurdalnych wniosków, że czasowa niezdolność do pracy jednoosobowego przedsiębiorcy powoduje konieczność zaprzestania wykonywania przez niego jakichkolwiek czynności związanych z funkcjonowaniem firmy, a w efekcie do likwidacji przedsiębiorstwa lub co najmniej zawieszenia prowadzonej działalności na czas choroby. Czynności w działalności gospodarczejDlatego konieczne jest rozróżnienie pomiędzy „pracą” odnoszącą się do ubezpieczonego będącego pracownikiem a „pracą” ubezpieczonego przedsiębiorcy. Ubezpieczony przedsiębiorca nie jest ubezwłasnowolniony z powodu pobierania świadczeń. Wielokrotnie prowadziłem tego rodzaju sprawy i ZUS notorycznie podważa takie zwolnienia, jednakże sądy po przedstawieniu argumentów, dokumentacji, pełnomocnictwa z CEIDG przyznają moim klientom racje. Godzi się jednak podkreślić, iż w tym czasie nie może Pani podpisywać żadnych faktury ani dokumentów, a mąż winien mieć upoważnienie do wszystkiego – w tym także do rachunku celem wykonywania zleceń przelewu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Marek Gola Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale