Przejście na emeryturę stewardessy• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Niedawno ukończyłam 55 lat i od stycznia 1989 r. pracuję (na umowę o pracę) jako stewardessa w liniach LOT. W wyniku nieprzyjęcia nowych warunków pracy i płacy po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia pracodawca zwalnia mnie z pracy. Mam więcej niż 15 lat pracy w szczególnych warunkach oraz ponad 30 lat stażu pracy i okresów składkowych do ZUS (LOT odprowadzał składki do ZUS-u wymagane dla szczególnych warunków pracy). Jaka emerytura mi przysługuje (wcześniejsza czy pomostowa)? Czym ww. emerytury się różnią? Która dla mnie jest korzystniejsza? Należę do OFE i czy w związku z przejściem na emeryturę w wieku 55 lat muszę w obu wersjach emerytury złożyć deklarację do ZUS-u o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS-u, na dochody budżetu państwa? |
|
Wcześniejsza emerytura dla stewardessyObawiam się, że nie ma Pani prawa do wcześniejszej emerytury z art 184. Zgodnie z treścią art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 748 j.t.) w zw. z § 3, § 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. z 1983, poz. Nr 8, poz. 83) ubezpieczonemu urodzonemu po dniu 31 grudnia 1948 r., który wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w wykazie A tegoż rozporządzenia, przysługuje emerytura, jeżeli spełnił łącznie następujące warunki:
Nie ma Pani stażu 20 lat pracy ani 15 lat do 1999 roku. Ale ma Pani prawo do emerytury pomostowej. Emerytura pomostowa dla stewardessyZgodnie z art. 4 ustawy o emeryturach pomostowych z dnia 19 grudnia 2008 r. „emerytura pomostowa przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
1) urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r., 2) ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat, 3) osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat (kobieta) i co najmniej 60 lat (mężczyzna), 4) ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co naj-mniej 20 lat (kobieta) i co najmniej 25 lat (mężczyzna); 5) przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub pracę w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i ust. 3 niniejszej ustawy lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS; 6) po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i ust. 3 niniejszej ustawy; 7) nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy”.
Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych prawo do emerytury pomostowej powstaje z dniem spełnienia łącznie wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa.
Praca obsługi na statkach powietrznych jest wymieniona w starych i nowych przepisach. Ma Pani więc prawo do emerytury pomostowej, oczywiście przyjmujemy, że praca była wykonywana stale i w pełnym wymiarze godzin. Prawo do emerytury pomostowej nie jest uzależnione od członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym lub pozostawania poza OFE (II filarem). Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy przewidziano, że jeżeli pracownik jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury, składki na ubezpieczenie emerytalne, zaewidencjonowane na jego koncie w ZUS zwiększa się przez pomnożenie wskaźnikiem korygującym stanowiącym stosunek pełnej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne do wysokości zaewidencjonowanej na koncie ubezpieczonego w ZUS w celu uwzględnienie pełnej wysokości składek z tymi odprowadzanymi do OFE.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale