Przejście na emeryturę a praca w Niemczech• Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec |
Sprawa dotyczy przejścia na emeryturę w Polsce a pracy w Niemczech. Od 2008 pracuje w Niemczech jako opiekunka osób starszych i jako osoba samotna jestem zmuszona do kontynuacji dalszej pracy zarobkowej. Zameldowana jestem podwójnie. Ukończyłam 61 lat i mam zamiar złożyć wniosek do ZUS-u o przyznanie polskiej emerytury. Udzielono mi słownej informacji, że mogę ją otrzymać pod warunkiem, że nie będę w stosunku pracy, a po przyznaniu mogę podjąć pracę powtórnie. Jaka powinna być ta przerwa w pracy na zgłoszenie się do emerytury? Czy mogę wrócić do tego samego pracodawcy? |
Fot. Fotolia |
Zawieszenie prawa do emeryturyPostaram się wyjaśnić Pani stan prawny w kontekście zadanego przez Panią pytania. Otóż, art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stanowi, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.
Tak więc dopóki emeryt jest zatrudniony, ma on zawieszone prawo do emerytury niezależnie od tego, w jakim wymiarze czasu pracuje i ile zarabia. Z tego właśnie względu koniecznie jest chwilowe rozwiązanie umowy o pracę z pracodawcą lub pracodawcami, o ile jest ich więcej. Sąd Najwyższy przesądził w uchwale 7 sędziów z dnia 10 listopada 2004 r., wydanej w sprawie II UZP 9/04, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu, jeżeli emeryt nie rozwiąże wszystkich stosunków pracy, w których pozostawał bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. W Pani przypadku ten problem nie występuje, bo nie ma Pani kilku pracodawców. Kontynuacja zatrudnienia bez rozwiązania stosunku pracy po dniu nabycia prawa do emeryturyDodam jeszcze, że także w orzecznictwie potwierdzone zostało, że kontynuacja zatrudnienia – bez rozwiązania stosunku pracy – po dniu nabycia prawa do emerytury przesądza o zawieszeniu prawa do emerytury (tak np. wyroki Sądu Najwyższego z dnia 19 lutego 2004 r., II UK 274/0 i z dnia 12 lutego 2004 r., II UK 237/03). Dzieje się to niezależnie od kontynuowania zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy (zob. wyrok SN z dnia 3 sierpnia 2005 r., sygn. akt I UK 358/04 i wyrok SA w Katowicach z dnia 22 czerwca 2004 r., sygn. akt III AUa 261/03). Podjęcie zatrudnienia przez emerytaOdpowiadając stricte na Pani pytania, w jakim odstępie czasu może Pani ponownie zawrzeć umowę o pracę, wyjaśniam, że wystarczy przerwa nawet jednodniowa. Z treści przepisu wynika bowiem jedynie to, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu, jeżeli nie rozwiąże Pani stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Proszę jednak mieć na uwadze, że nie może Pani np. 10 maja rozwiązać umowy i 11 nawiązać kolejnej, bo wówczas nie ma de facto przerwy. Kolejna umowa najwcześniej mogłaby być zawarta dopiero 12 maja. Ważne jest to, aby w dniu nabycia prawa do emerytury nie pozostawała Pani w stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą.
Natomiast w zakresie pytania, czy wolno się Pani zatrudnić u tego samego pracodawcy, czy musi to być inny, wyjaśniam, że w tym względzie przepis nie wymusza zmiany pracodawcy, tak więc może się Pani zatrudnić ponownie u tego samego pracodawcy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.
Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.
Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale