W serwisie
Materiały
Przedłużenie umowy dzierżawy• Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec |
Dobiega końca umowa dzierżawy lokalu pod sklep zawarta na czas oznaczony (10 lat). Jakie mam szanse na przedłużenie umowy? |
|
Umowa dzierżawyUmowa dzierżawy, jak każda inna umowa, wymaga woli obu stron umowy, a zatem zarówno Pan, jak i wydzierżawiający muszą chcieć ją kontynuować.
Co do zasady zgodnie z art. 694 Kodeksu cywilnego (K.c.) do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy o najmie z zachowaniem przepisów o dzierżawie. Tym samym zastosowanie w Pana przypadku będzie miał art. 674 K.c., który mówi, że jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca (dzierżawca) używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego (wydzierżawiającego), poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony.
Dlatego też jeżeli po upływie tych 10 lat wydzierżawiający nadal pozwoli Panu korzystać z lokalu, można przyjąć, że dzierżawa lokalu została Panu przedłużona na czas nieoznaczony. Jak wyjaśnił bowiem Sąd Najwyższy w wyroku z 23 maja 1983 r. (IV CR 569/82), zgoda, choćby milcząca, wydzierżawiającego ujawniona ma być w jego zachowaniu mającym znamiona aprobaty lub znoszenia tego stanu rzeczy, by pozwalała na wnioskowanie, że w okolicznościach konkretnej sprawy wystąpiła domniemana wola przedłużenia umowy.
To jest jedno rozwiązanie – bierne oczekiwanie, czy wydzierżawiający będzie akceptował dalszą bytność Pani w lokalu, czy też zażąda jego opuszczenia. Wystąpienie do wydzierżawiającego z wnioskiem o przedłużenie okresu trwania dzierżawyAle lepszym wyjściem w tym przypadku wydaje mi się wystąpienie do wydzierżawiającego z wnioskiem o przedłużenie okresu trwania dzierżawy. Proszę go umotywować udaną, bezkonfliktową współpracą i poprosić o przedłużenie np. o kolejne 10 lat.
Proszę też spojrzeć do umowy, czy nie ma Pan w niej zapisów (takie często się zdarzają), że np. jeżeli jedna ze stron nie złoży oświadczenia o nieprzedłużaniu umowy, to przedłuża się ona automatycznie o kolejne 10 lat. Jeśli jest taki zapis, to nie musi Pan nic robić w tej sprawie, bo skutek nastąpi automatycznie.
Jeszcze dodam na marginesie, że zgodnie z art. 695 § 1 K.c. dzierżawę zawartą na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nieoznaczony.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.
Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.
Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale