Przedłużenie stażu podyplomowego• Autor: Bogusław Nowakowski |
Powinnam skończyć mój staż podyplomowy dnia 31 marca. W ciągu stażu wzięłam jednak 6 dni urlopu bezpłatnego i 1 dzień zwolnienia lekarskiego. Powinnam więc przedłużyć stać o 7 dni. W kadrach powiedziano mi, że to wydłuża mi urlop o 2 dni. Chcę zakończyć staż jak najszybciej – czy mogę zrezygnować z tych dodatkowych dni wolnych? |
|
Nieobecność lekarza stażysty a przedłużenie okresu stażuWedług nowych regulacji prawnych każda nieobecność lekarza stażysty, np. choroba, urlop macierzyński, urlop bezpłatny, skutkuje przedłużeniem stażu, tak by łącznie było 13 pełnych miesięcy.
W Pani przypadku przerwy to:
Pierwotnie miała Pani zakończyć staż 31 marca. Jego przedłużenie o 7 dni kwietnia (w następnym miesiącu kalendarzowym) powoduje przedłużenie czasu pracy u danego pracodawcy a tym samym nabyciem prawa do urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie (1/12 w skali roku) za kolejny miesiąc.
Jak wskazuje Kodeks pracy:
„Art. 1551. § 1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
1) u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (…).
Art. 171. § 1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny”.
Ważne jest, że:
„Art. 152. § 1. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej »urlopem«. Czy przebywanie na urlopie wypoczynkowym jest traktowane jako nieobecność w pracy powodująca przedłużenie stażu lekarskiego?§ 2. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu”.
Urlop wypoczynkowy zaliczany jest do czasu pracy oraz płatny. Przebywanie na urlopie wypoczynkowym nie jest traktowane jako nieobecność w pracy powodująca przedłużenie stażu lekarskiego.
Według rozporządzenia odnoście stażu lekarskiego:
„§ 3. Czas trwania stażu lekarza, lekarza dentysty ulega przedłużeniu:
1) w przypadkach przewidzianych w art. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512, z późn. zm.); 1) zasiłek chorobowy; 2) świadczenie rehabilitacyjne, 3) zasiłek wyrównawczy; 4) (uchylony); 5) zasiłek macierzyński; 6) zasiłek opiekuńczy; 2) w przypadkach określonych w art. 92 (choroba do 33 dni w roku), 176–179( urlop macierzyński), 1823 (urlop ojcowski), 185 (zwolnienie w ciąży), 186 (urlop wychowawczy), 187 (przerwy na karmienie piersią) i 188 (zwolnienie do 2 dni na dziecko) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.); 3) w przypadku choroby i macierzyństwa lekarza i lekarza dentysty będącego żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, pełniącego służbę w podmiocie leczniczym utworzonym przez Ministra Obrony Narodowej; stosuje się wtedy odpowiednio przepisy ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593, z późn. zm.4)); [nie dotyczy] 4) w przypadku powołania lekarza lub lekarza dentysty do odbycia przeszkolenia wojskowego; [nie dotyczy] 5) w przypadku przebywania lekarza, lekarza dentysty na urlopie bezpłatnym, nie dłużej jednak niż 3 miesiące.
5. Przedłużenie czasu trwania stażu następuje na okres realizacji tej części ramowego programu stażu, która nie została zrealizowana”.
Jak z tego wynika, urlop wypoczynkowy nie woduje przedłużenia czasu stażu. Teoretycznie więc możliwe jest jego wykorzystanie w czasie owych dodatkowych 7 dni. I po sprawie. Trzeba jeszcze do tego przekonać pracodawcę. Ekwiwalent za niewykorzystany urlopAle nie jest możliwe zrezygnowanie z tego urlopu. Zaznaczę, że nie są to obojętnie jakie 2 dni wolne, ale urlop wypoczynkowy.
Może Pani także tego urlopu nie wykorzystywać. Jeżeli go Pani nie wykorzysta, pracodawca powinien wypłacić Pani ekwiwalent za owe dwa dni. Możliwe jest dokonanie z pracodawcą takiego uzgodnienia.
Teoretycznie możliwe jest także, że Pani urlopu nie wykorzysta i nie zażąda ekwiwalentu z tego tytułu przez 3 lata od rozwiązania umowy (zakończenia stażu). W takiej sytuacji spisuje się pisemne porozumienie na zakończenie stosunku pracy, w którym Pani oświadczy, że nie rości Pani jako pracownik jakichkolwiek pretensji wobec pracodawcy z tytułu umowy o pracę na czas trwania stażu lekarskiego odnoście wynagrodzenia, dodatków, urlopu wynikających z tej umowy o pracę.
Ale pracodawca nie ma obowiązku godzenia się na to, by pracownik nie wykorzystał urlopu, a zamiast tego otrzymał ekwiwalent. Przy braku zgody na takie rozwiązanie będzie Pani miała do wyboru:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Bogusław Nowakowski Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności). |
|