.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przedłużenie umowy o pracę po porodzie, jak przygotować podanie i uargumentować swoją prośbę?

• Data: 21-12-2024 • Autor: Radca prawny Michał Soćko

Moje pytanie dotyczy przedłużenia umowy po porodzie. Jestem zatrudniona na czas określony do 31.03. To moja druga umowa na czas określony z tym pracodawcą. Kolejna powinna być umową na czas nieokreślony. Termin porodu wypada na luty. Wiem, że pracodawca nie ma obowiązku przedłużania umowy, ale może to zrobić. Jak uargumentować podanie i kiedy je złożyć? Pracodawcę nic to nie kosztuje, nie ponosi żadnych kosztów. Po okresie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego będę mogła wrócić do pracy. Pracodawca nie będzie musiał płacić mi za zaległy urlop. Jak sformułować takie podanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przedłużenie umowy o pracę po porodzie, jak przygotować podanie i uargumentować swoją prośbę?

Termin złożenia podania

Przystępując do odpowiedzi na zadane przez Panią pytania, wskazać należy na wstępie, że w pewnym stopniu dotyczą one kwestii pozaprawnych.

Kiedy najlepiej złożyć takie pismo? Moim zdaniem przed pójściem na zwolnienie lekarskie, tak żeby ewentualnie była jeszcze możliwość osobistego porozmawiania z pracodawcą. Natomiast, jeżeli będzie Pani pracowała niemal do samego rozwiązania, to trochę wcześniej należałoby taki wniosek złożyć, żeby Pani wiedziała, jakie jest stanowisko pracodawcy, a tym samym wiedzieć, jak będzie wyglądała Pani sytuacja po porodzie i urlopie macierzyńskim.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podanie o przedłużenie umowy

Co do samego wniosku, to powinien on zawierać typowe elementy pisma, tj. oznaczenie daty i miejsca, oznaczenie adresata pisma, oznaczenie nadawcy pisma, tytuł pisma, Pani wniosek, uzasadnienie wniosku, podpis własnoręczny oraz wymiennie załączników, jeśli będzie Pani je dodawała (np. kopie kursów czy szkoleń etc.). Oczywiście, te wymienione załączniki trzeba również fizycznie do wniosku dołączyć.

Jak umotywować taki wniosek? Trudno do końca odpowiedzieć na to pytanie, bo nie znam Pani pracodawcy ani nawet branży, w której Pani pracuje. Niemniej jednak, po pierwsze, trzeba przypomnieć Pani kompetencje i umiejętności pracodawcy, podkreślić, że są one przydatne dla pracodawcy i będą one dalej przydatne po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Po drugie, jeśli otrzymywała Pani jakieś nagrody, wyróżnienia, pozytywne oceny okresowe etc., to również warto to w piśmie podkreślić. Nie zaszkodzi kopii takich dokumentów dołączyć do pisma jako załączniki. Co prawda powinny być one w aktach osobowych pracownika, ale zawsze pracodawca miałby je pod ręką razem z wnioskiem. Po trzecie, niech Pani wskaże we wniosku, że postara się jak najszybciej wrócić z urlopu macierzyńskiego. Pracodawcy będzie bowiem najprawdopodobniej zależało na tym, żeby mogła Pani jak najszybciej powrócić do pracy. Po czwarte, warto na pewno podkreślić, co już Pani w opisie stanu faktycznego podała, że przerwa w pracy nie będzie się wiązała dla pracodawcy z dodatkowymi kosztami. Może Pani dodać, że postara się jak najdłużej pracować, będąc w ciąży.

Na zakończenie dodam, że pracodawca może, ale nie musi uwzględnić Pani wniosku.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przedłużenie umowy ze względu na wcześniejsze zaangażowanie pracownika
Pani Anna, zatrudniona w firmie marketingowej na czas określony, urodziła dziecko we wrześniu, a jej umowa kończyła się pod koniec października. Wcześniej była chwalona za swoje osiągnięcia w realizacji projektów, co skłoniło ją do złożenia wniosku o przedłużenie umowy na czas nieokreślony. Podczas rozmowy z pracodawcą podkreśliła swoje kompetencje i plany szybkiego powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim. Dzięki wcześniejszej rozmowie i wsparciu zespołu udało się przedłużyć umowę.

 

Przedłużenie umowy w małej firmie rodzinnej
Pani Katarzyna pracowała w małej rodzinnej firmie produkującej meble. Jej umowa na czas określony wygasała na początku grudnia, a poród planowany był na listopad. Podczas rozmowy z właścicielem firmy podkreśliła, że przedłużenie umowy umożliwi jej kontynuowanie współpracy po urlopie macierzyńskim bez konieczności ponownego wdrażania się w obowiązki. Dodała również, że dzięki jej wieloletniemu doświadczeniu w firmie, pracodawca nie będzie musiał inwestować w szkolenia nowego pracownika. Właściciel docenił lojalność i umowa została przedłużona.

 

Negocjacje w dużej korporacji
Pani Monika, pracująca w międzynarodowej korporacji, zgłosiła wniosek o przedłużenie umowy w czasie ciąży. Choć umowa miała zakończyć się tuż po porodzie, Monika postanowiła zawczasu skontaktować się z działem HR, argumentując wniosek swoimi wynikami w pracy i tym, że pracodawca nie poniesie dodatkowych kosztów związanych z urlopem macierzyńskim. Dodatkowo, podkreśliła, że jej specjalistyczne umiejętności były kluczowe dla realizacji strategicznych projektów firmy. W wyniku rozmów z przełożonym i działem HR, jej umowa została przedłużona na czas nieokreślony.

Podsumowanie

Przedłużenie umowy o pracę po porodzie zależy od decyzji pracodawcy, ale dobrze przygotowany wniosek, podkreślający Pani kompetencje, osiągnięcia oraz brak dodatkowych kosztów dla firmy, może zwiększyć szansę na pozytywne rozpatrzenie. Ważne jest złożenie pisma z odpowiednim wyprzedzeniem oraz przeprowadzenie otwartej rozmowy z pracodawcą. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism, dostosowanych do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Michał Soćko

Ukończył w 2010 r. stacjonarne studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, zwieńczone ocenę bardzo dobrą na dyplomie. Następnie, w latach 2011-2013, odbył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Lublinie, uzyskując przy tym pochwałę Dziekana za bardzo dobre wyniki z kolokwiów rocznych. Po złożeniu egzaminów radcowskich w 2014 r. został wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Równolegle z aplikacją radcowską, w latach 2012-2015, był uczestnikiem studiów trzeciego stopnia na kierunku prawo, prowadzonych w Zakładzie Prawa Pracy, Wydziału Prawa i Administracji, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studia te ukończył, broniąc pracę doktorską zatytułowaną Potrącenie i egzekucja z wynagrodzenia za pracę, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Teresy Liszcz, sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Od 2017 r. jest nauczycielem akademickim w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Wykłada prawo administracyjne, cywilne i prawo pracy. Michał Soćko jest autorem kilkunastu artykułów naukowych napisanych w języku polskim, jak i angielskim oraz uczestnikiem licznych konferencji naukowych, w tym międzynarodowych.

Specjalizuje się w szeroko rozumianym prawie cywilnym i administracyjnym (m.in. w prawie rzeczowym, spadkowym, zobowiązań, rodzinnym i opiekuńczym, prawie autorskim), ze szczególnym uwzględnieniem prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa pomocy społecznej oraz świadczeń rodzinnych. Obecnie prowadzi działalność gospodarczą w formie Kancelarii Radcy Prawnego udzielając pomocy prawnej organom administracji publicznej, podmiotom gospodarczym oraz osobom fizycznym.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu