Przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty• Autor: Krzysztof Bigoszewski |
Otrzymałam przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty od firmy windykacyjnej w związku z umową na zakup sprzętu, spisaną w 2000 r. Otrzymałam informację, że w aktach stwierdzono brak skutecznego doręczenia wezwania do zapłaty. W międzyczasie faktycznie zmieniłam miejsce zamieszkania. Co powinnam teraz zrobić? |
|
Jak odpowiedzieć na przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty?Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Panią stanem faktycznym sprawy, odpowiadając na Pani pytanie, wskazać należy, iż jeżeli z posiadanych przez Panią informacji otrzymanych z sądu wynika, że wydany przez sąd nakaz zapłaty wysłany został na Pani prawidłowy adres zamieszkania, to powinna Pani przede wszystkim poczekać na jego otrzymanie, a następnie złożyć w sądzie sprzeciw od tego nakazu.
Zgodnie bowiem z przepisem art. 502 Kodeksu postępowania cywilnego:
§ 2. Pozwanemu doręcza się nakaz zapłaty wraz z pozwem i pouczeniem o sposobie wniesienia sprzeciwu, o treści art. 503 § 1 zdanie trzecie oraz o skutkach niezaskarżenia nakazu”. Sprzeciw od zakazu zapłatyZ kolei zaś stosownie do treści art. 503:
„§ 1. Pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego – do sądu, przed którym wytoczono powództwo. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, oraz okoliczności faktyczne i dowody. Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.
§ 2. Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu, wniesienie sprzeciwu wymaga również zachowania tej formy”.
Niemniej, w treści nakazu sąd zamieści dla Pani pouczenie co do możliwości i sposobu zaskarżenia tego nakazu (przedegzekucyjnego wezwania do zapłaty). Przedawnienie roszczeń powodaJeżeli chodzi zaś o podstawę merytoryczną wniesienia takiego sprzeciwu, to jest nią zarzut przedawnienia roszczeń powoda.
O ile kwestia ta wymaga głębszej analizy dokumentacji, jaka zostanie Pani doręczona wraz z nakazem zapłaty, o tyle można już na tym etapie przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że roszczenia powoda są przedawnione, szczególnie jeśli powód lub jego poprzednik nie występował ze swoim roszczeniem przeciwko Pani w ciągu ostatnich trzech lat na drogę sądową, a Pani nie składała w tym czasie powodowi żadnych oświadczeń zawierających uznanie przez Panią tego długu.
Wskazać bowiem należy, że zgodnie z treścią art. 118 Kodeksu cywilnego „jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata”.
W związku z tym, że powód dochodzi roszczeń związanych właśnie z prowadzoną działalnością gospodarczą, termin ich przedawnienia wynosi 3 lata.
Zarazem podniesienie przez Panią zarzutu przedawnienia, o ile okaże się on skuteczny, spowoduje oddalenie powództwa przeciwko Pani i obciążenie powoda kosztami wytoczonego procesu. Przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty nie będzie miało żadnego znaczenia.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Krzysztof Bigoszewski Adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Aplikację adwokacką ukończył przy Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku. Doświadczenie zdobywał w renomowanych trójmiejskich kancelariach prawniczych oraz udzielając porad prawnych przez internet. Świadczy pomoc prawną z zakresu obrotu gospodarczego, w tym zamówień publicznych i procesu inwestycyjnego, prawa pracy, ubezpieczeń i odszkodowań oraz szeroko rozumianego prawa rzeczowego, rodzinnego, spadkowego i karnego, jak również egzekucji i spraw z zakresu prawa administracyjnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale