Prowadzenie gospodarstwa i jednoczesne pracowanie w innej branży• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Pracuję w firmie na etat oraz prowadzę własną działalność. Moi rodzice mają gospodarstwo rolne i wkrótce przechodzą na emeryturę. Czy mogę przejąć ich gospodarstwo, jeśli skończę studia podyplomowe z zakresu rolnictwa? Czy mogę nie ubezpieczać się w KRUS i prowadzić gospodarstwo na takich samych zasadach jak inni, mając dodatkowo pracę i firmę? |
|
Przejęcie gospodarstwa przez syna nieposiadającego wykształcenia rolniczegoWymogi jakie musi Pan spełnić (wykształcenie rolnicze czy praca w gospodarstwie rolnym), zależą od tego, jakie świadczenie rodzice chcą uzyskać w zamian za przekazanie gospodarstwa rolnego.
Jeśli chodzi o „zwykłą” emeryturę rolniczą, nadawaną na podstawie z art. 19 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, warunkiem jest zaprzestanie prowadzenia działalności rolnej, nie musi Pan posiadać wykształcenia rolniczego.
Art. 28 ust. 4 ustawy stwierdza, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym i nie prowadzi działu specjalnego produkcji rolnej, nie uwzględniając m.in. gruntów wydzierżawionych na podstawie pisemnej umowy zawartej co najmniej na 10 lat i zgłoszonej do ewidencji gruntów i budynków, osobie niebędącej: małżonkiem emeryta lub rencisty, jego zstępnym (dzieckiem, wnukiem) lub pasierbem, osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym.
Ja widać, ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników nie przewiduje warunków specjalnych dla nabywcy gospodarstwa rolnego. Zbędne jest zdobywanie wykształcenia rolniczego. Wykształcenie jest potrzebne w przypadku renty strukturalnej (czasem wystarczy wymóg odpowiedniego stażu w rolnictwie) czy w niektórych dotacjach – gdzie także zamiennie uznaje się doświadczenie w pracy w rolnictwie. Przekazanie gospodarstwa w zamian za rentę strukturalnąJeśli jednak rodzice chcą uzyskać rentę strukturalną – sprawa jest bardziej skomplikowana. Renta strukturalna stanowi realizację zadań z zakresu wsparcia rozwoju obszarów wiejskich ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich określonych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).
Renta strukturalna nadawana jest na mocy przepisów ustawy z 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wraz z aktem wykonawczym – rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i rozwoju w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wraz z aktem wykonawczym – rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i rozwoju wsi z 19 czerwca 2007 r.
§ 7 powyższego rozporządzenia precyzuje, jakie warunki musi spełniać osoba, której rolnik chce przekazach gospodarstwo rolne. Przejmujący gospodarstwo rolne nie może mieć ukończonego 50. roku życia oraz ustalonego prawa do renty lub emerytury. Ponadto musi posiadać kwalifikacje zawodowe:
Staż pracy w rolnictwie„Za staż pracy w rolnictwie uznaje się okres, liczony do dnia złożenia wniosku o przyznanie renty strukturalnej, w którym osoba przejmująca gospodarstwo rolne:
Jeżeli więc spełnia Pan któryś ze wskazanych warunków, może Pan przejąć gospodarstwo rolne, a rodzice otrzymają rentę strukturalną.
Będzie Pan mógł prowadzić działalność gospodarczą i gospodarstwo rodziców, jednakże nie będzie Pan podlegał pod ubezpieczenie rolnicze – czyli KRUS. Obecnie, prowadząc działalność, jest Pan ubezpieczona w ZUS; posiadanie innego tytułu ubezpieczenia wyklucza Pana z ubezpieczenia społecznego rolników.
Warunkiem otrzymania emerytury przez rodziców jest zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, ale nie sądzę, że za takową uznana zostanie sporadyczna pomoc synowi w pracach w gospodarstwie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale