W serwisie
Materiały
Prowadzenie działalności gospodarczej w cudzym mieszkaniu - użyczenie lub wynajem• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Chciałbym zarejestrować i prowadzić działalność gospodarczą w cudzym mieszkaniu, które będę wynajmować lub mieć użyczone. Między mną a właścicielem (mieszkanie jest własnością osoby fizycznej) nie istnieją powiązania rodzinne, jednak chciałbym poznać prawa i zobowiązania obu stron w poszczególnych opcjach. Czy mogę wtedy mieszkać w takim mieszkaniu? Jak wygląda rozliczenie kosztów analogicznie do ww. punktów? |
|
Koszty najmu w działalności gospodarczejW myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Jeśli chce Pan wrzucać w koszty firmy, koszt najmu mieszkania – musi Pan odpowiednio skonstruować umowę – zapis w umowie najmu musi pozwolić na wykorzystywanie mieszkania na potrzeby działalności gospodarczej, musi Pan wydzielić pomieszczenie jedynie na działalność, sporządzić oświadczenie, które pokazuje, jaką część mieszkania stanowi wydzielone pomieszczenie i może Pan wliczać w koszty firmy tylko tę część wydatków, która odpowiada procentowo wydzielonemu pomieszczeniu.
Należy więc odpowiednio dostosować umowę do powierzchni pomieszczeń. Umowa użyczenia cudzego mieszkaniaUmowa użyczenia polega na tym, że użyczający zezwala biorącemu do używania, na bezpłatne używanie rzeczy, przez czas oznaczony lub nieoznaczony (art. 710–719 Kodeksu cywilnego). Jest więc z natury rzeczy nieodpłatna. Trzeba jednocześnie zauważyć, iż biorącego do używania obciążają zwykłe koszty używania rzeczy i utrzymania jej w stanie niepogorszonym. Obowiązki podatkoweNa osobie użyczającej lokal mieszkalny nie ciąży obowiązek podatkowy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Niezależnie od tego, komu lokal został użyczony. Od 1 stycznia 2009 r. użyczający już nie musi określać opodatkowanego przychodu z tytułu użyczenia. Przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym – powstaje u biorącego nieruchomość do używania. Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodem jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Musi Pan zapłacić podatek dochodowy od użyczenia. I nie ma Pan zasadniczo co wrzucać w koszty. Chyba że opłacone media w części odpowiadającej powierzchni przeznaczonej na działalność.
Nie ma znaczenia, czy właściciel użyczy mieszkanie córce, a ta Panu wynajmie, czy użyczy. Jeśli wynajmie – to ona odpowiada za podatek od dochodu, jeśli użyczy Panu – to nie ma żadnych konsekwencji podatkowych dla niej.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale