Prośba wójta o wykupienie drogi• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Byłem u wójta z prośbą o wykupienie mojej drogi. Nakazano mi najpierw wydzielić z działkę tę drogę, co zrobiłem. Korzystają z niej jednak inne rodziny na zasadzie służebności. Obecnie wójt twierdzi, że nie ma pieniędzy na wykup i mam ją przekazać za darmo – wtedy gmina będzie o nią dbać (remonty, utwardzenia itp.). Co robić? |
Zmuszenie gminy do przejęcia drogiJest tylko jedna możliwość zmuszenia gminy do przejęcia drogi – jeśli podział nieruchomości i wydzielenie drogi nastąpiło zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Miejscowy plan określa kilka kategorii dróg: drogi lokalne, drogi dojazdowe, drogi wewnętrzne.
Na własność gminy na podstawie art. 98 ustawy o gospodarce nieruchomościami przechodzą wyłącznie działki gruntu wydzielone pod publiczne drogi gminne.
Zgodnie z treścią art. 98 ust. 1 „działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne: gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe – z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą, z mocy prawa, odpowiednio na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne. Brzmienie przytoczonego przepisu jest jednoznaczne”. Na własność gminy przechodzą wyłącznie działki gruntu wydzielone pod publiczne drogi gminne. Założeniem koniecznym do uznania, że skutek w postaci przejścia z mocy prawa działek wydzielonych pod drogi na określony podmiot nastąpi, jest to, iż plan musi przewidywać przebieg dróg publicznych na tym terenie (wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 czerwca 2008 r., sygn. akt I SA/Wa 360/08,). W konsekwencji wydzielenia w wyniku podziału nieruchomości innych dróg (np. wewnętrznych) przejście ich na własność gminy nie może nastąpić ex lege. Ponieważ ustawa nie wprowadza własnej definicji legalnej pojęcia „droga publiczna”, należy zastosować w tym zakresie przepisy ustawy o drogach publicznych, z uwzględnieniem oczywiście tych przepisów, które przesądzają o kwalifikacji danej drogi jako publicznej. W przypadku dróg gminnych będzie to przepis art. 7 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, który wymaga dla zaliczenia danej drogi do kategorii publicznych dróg gminnych dwu warunków:
Czy gmina ma obowiązek przejąć drogę?Dopiero łączne spełnienie obu warunków powoduje wywołanie skutków, o których mowa w przepisie art. 98, czyli przejście z mocy prawa na własność gminy (A. Cisek, Wydzielenie dróg w wyniku podziału nieruchomości, NZS 2003, nr 6, s. 58 i n.).
Jeśli więc w planie nie ma tej drogi zaliczonej do gminnych – gmina nie ma obowiązku, aby ją przejąć. Jak Pan napisał – pozostali mieszkańcy mają ustanowioną jedynie służebność. Niestety ktoś tę drogę musi utrzymywać, utwardzać po ulewach, roztopach, odśnieżać. Gmina tego nie zrobi, dopóki nie będzie to jej własność.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale