Procentowe ustalenie alimentów – czy to możliwe?• Autor: Krzysztof Bigoszewski |
Aktualnie jestem przed pierwszą rozprawą rozwodową. Chciałabym starać się o procentowe przydzielenie alimentów, np. w wysokości 35% od każdego dochodu męża. On jednak twierdzi, że sąd nie zasądza już alimentów ustalanych procentowo. Czy to prawda? |
Dwa czynniki mające wpływ na wysokość alimentówNiestety informacje przekazane Pani przez męża odnośnie sposobu zasądzania alimentów są zgodne z prawdą.
Jeszcze kilka lat temu zdarzało się, że sądy zasądzały alimenty procentowo lub ułamkowo w odniesieniu do zarobków zobowiązanego. Jednakże obecnie taka praktyka nie jest już stosowana z tego względu, iż przede wszystkim wysokość zarobków może się znacznie wahać, a ponadto takie oznaczanie wysokości alimentów sprawiało znaczne trudności przy prowadzeniu ewentualnej egzekucji z wynagrodzenia zobowiązanego.
Należy wskazać, że zgodnie z przepisem art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.
Z powyższego wynika, iż na wysokość alimentów wpływ mają dwa zasadnicze czynniki – usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Dlatego też zmiana tylko jednego z tych czynników (np. wzrost wynagrodzenia zobowiązanego) nie zawsze będzie powodowała wzrost należnych alimentów, a nawet gdyby – wzrost ten nie zawsze będzie odpowiadał wprost wzrostowi wynagrodzenia. Alimenty określone kwotowoW związku z tym należy stwierdzić, że w przedmiotowym postępowaniu rozwodowym może się Pani domagać jedynie alimentów określonych kwotowo, przy czym w celu uzyskania jak największej sumy powinna Pani bardzo szczegółowo przedstawić sytuację majątkową męża. Sąd bada możliwości zarobkowe stron i zapewne zażąda od Państwa przedłożenia zaświadczeń o zarobkach. Na Pani wniosek sąd może też zażądać od ojca dziecka przedstawienia na przykład deklaracji PIT za zeszły rok.
Na koniec warto wskazać, że raz zasądzone alimenty mogą ulegać zmianie. Zgodne bowiem z przepisem art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
Zatem gdy Pani mąż zacznie zarabiać więcej albo wzrosną uzasadnione potrzeby dziecka, będzie Pani uprawniona, aby wystąpić do sądu o podwyższenie alimentów należnych dziecku.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Krzysztof Bigoszewski Adwokat, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Aplikację adwokacką ukończył przy Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku. Doświadczenie zdobywał w renomowanych trójmiejskich kancelariach prawniczych oraz udzielając porad prawnych przez internet. Świadczy pomoc prawną z zakresu obrotu gospodarczego, w tym zamówień publicznych i procesu inwestycyjnego, prawa pracy, ubezpieczeń i odszkodowań oraz szeroko rozumianego prawa rzeczowego, rodzinnego, spadkowego i karnego, jak również egzekucji i spraw z zakresu prawa administracyjnego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale