.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Procedury po wypadku komunikacyjnym cukrzyka, skierowanie na badania lekarskie

• Data: 25-10-2024 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Miałam wypadek komunikacyjny. Jestem cukrzykiem. Straciłam przytomność za kierownicą i uderzyłam w krawężnik. Dostałam z wydziału komunikacji pismo – zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie skierowania na kontrolne badania lekarskie. Jednak nie wiem za bardzo, co w tej sytuacji zrobić, gdzie się udać, ile mam czasu na wykonanie takich badań. Nie znalazłam takich informacji w dokumentach. Proszę o informacje.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Procedury po wypadku komunikacyjnym cukrzyka, skierowanie na badania lekarskie

Skierowanie na kontrolne badania lekarskie

Na wstępie wskazuję, że przesłane dokumenty stanowią jednocześnie informację o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie skierowania Pani na kontrolne badania lekarskie. Dopiero w wyniku przeprowadzenia pełnego postępowania administracyjnego (które zostało wszczęte zgodnie z treścią zawiadomienia), gdy organ uzna, że zachodzą przesłanki do skierowania Pani na badanie, starosta wyda decyzję, w której skieruje Panią na takie badania.

 

Zaznaczam, że podstawą wydania decyzji w powyższym zakresie winien być prawidłowo ustalony przez organy administracji publicznej stan faktyczny sprawy, w oparciu o zebrany w sposób wyczerpujący i oceniony materiał dowodowy” (wyrok WSA w Białymstoku z dnia 22 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Bk 766/21).

 

Wskazuję również, że „decyzja wydawana na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. a u.k.p. ma tzw. charakter związany. Oznacza to, że jej wydanie, gdy dana osoba kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, nie zależy od uznania organu administracji publicznej, który w sytuacji zaistnienia ustawowych przesłanek ma obowiązek wydania decyzji o treści określonej przepisami prawa. Przepis ten nie upoważnia organu do badania żadnych innych przesłanek skierowania kierowcy na badanie lekarskie niż sam fakt kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Nie mają więc znaczenia żadne dodatkowe okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia, takie jak stopień nietrzeźwości, dotychczasowe zachowanie kierowcy na drodze czy stan jego zdrowia fizycznego i psychicznego, jak również to, czy dana osoba ma w chwili kierowania na badania faktyczną lub prawną możliwość prowadzenia pojazdów” (wyrok NSA z dnia 22 marca 2022 r., sygn. akt II GSK 102/22).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Procedura po wypadku komunikacyjnym

Na obecnym etapie postępowania ma Pani prawo przedstawić swoje stanowisko w sprawie, ewentualnie wyniki badań wskazujące, że jest Pani w stanie prowadzić bezpiecznie pojazdy mechaniczne. Nadto przed wydaniem decyzji organ powinien umożliwić Pani zapoznanie się ze zgromadzonym materiałem dowodowym oraz umożliwić wniesienie ewentualnych uwag.

 

Podsumowując, starosta dopiero w decyzji wydanej w wyniku przeprowadzonego postępowania określi ewentualne skierowanie Pani na badanie lekarskie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pan Marek, kierowca zawodowy, doznał zawału serca podczas jazdy samochodem ciężarowym. Podczas rutynowej trasy w pracy, Pan Marek poczuł silny ból w klatce piersiowej i stracił kontrolę nad pojazdem, co doprowadziło do kolizji z barierką. Po hospitalizacji i wyleczeniu, otrzymał pismo z wydziału komunikacji z wezwaniem na kontrolne badania lekarskie, aby ocenić jego zdolność do dalszego prowadzenia pojazdów. Pan Marek był zobowiązany do dostarczenia wyników badań w ciągu 30 dni, po czym mógł odzyskać prawo jazdy.

 

Pani Anna, emerytka z cukrzycą, straciła przytomność za kierownicą. Pani Anna, będąca cukrzykiem, nagle poczuła się słabo podczas prowadzenia samochodu i uderzyła w słup. Chociaż nikt nie ucierpiał, po wypadku otrzymała pismo o skierowaniu na badania kontrolne, mające na celu ustalenie, czy jej stan zdrowia nie zagraża bezpieczeństwu na drodze. Pani Anna miała 14 dni na przedstawienie dokumentacji medycznej i wyników badań od diabetologa.

 

Pan Wojciech, młody kierowca, został przyłapany na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu. W wyniku kontroli drogowej i badania alkomatem, Pan Wojciech miał w organizmie niewielką ilość alkoholu. Choć nie doszło do wypadku, wydział komunikacji skierował go na obowiązkowe badania lekarskie i psychologiczne, aby ocenić jego zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdów. Miał miesiąc na przeprowadzenie badań i dostarczenie wyników do urzędu.

Podsumowanie

Skierowanie na badania lekarskie po wypadku komunikacyjnym jest standardową procedurą, która ma na celu ocenę zdolności kierowcy do dalszego prowadzenia pojazdów. W przypadku otrzymania takiego zawiadomienia, warto jak najszybciej zapoznać się z terminami i wymaganiami określonymi przez organ administracyjny. Należy pamiętać, że odpowiednia dokumentacja medyczna i wyniki badań mogą być kluczowe w procesie odzyskania uprawnień do kierowania pojazdami. Warto również w trakcie postępowania aktywnie uczestniczyć, zgłaszać uwagi i dostarczać niezbędne dokumenty, aby cały proces przebiegł sprawnie i zakończył się pomyślnie.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz szybkiej i profesjonalnej pomocy prawnej online? Oferujemy kompleksowe doradztwo oraz sporządzanie pism dostosowanych do Twojej sytuacji – bez wychodzenia z domu! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami - Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 22 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Bk 766/21
3. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 marca 2022 r., sygn. akt II GSK 102/22

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu