Procedura ekshumacji i kremacji zwłok

• Data: 16-09-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Rodzice zostali pochowani w jednym grobie ponad dwadzieścia lat temu. Chcę dokonać ekshumacji zwłok, skremować ciała, a następnie przewieźć je do innej miejscowości oddalonej o 80 km (to samo województwo). Jak to załatwić? Czy w tym przypadku też obowiązuje okres od 15 października do 15 kwietnia?

Procedura ekshumacji i kremacji zwłok

Możliwość przeprowadzenia ekshumacji zwłok

W pierwszej kolejności wskazać należy dwa akty prawne dotyczące ekshumacji zwłok, tj. ustawę z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1947) i rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz. U. z 2021 r., poz. 1910).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2020 r., poz. 1947) „ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego, na zarządzenie prokuratora lub sądu, a także na podstawie decyzji właściwego inspektora sanitarnego w razie zajęcia terenu cmentarza na inny cel”.

Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz. U. z 2021 r., poz. 1910) „ekshumacja zwłok i szczątków jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia” (chyba że właściwy powiatowy lub portowy inspektor sanitarny dopuści jej wykonanie w innym czasie przy zachowaniu ustalonych środków ostrożności).

Przewiezienie ekshumowanych zwłok

O zamierzonej ekshumacji należy zawiadomić powiatowego inspektora sanitarnego. Zwłoki ekshumowane przed upływem okresu mineralizacji wydobywa się wraz z trumną, którą bez otwierania umieszcza się, na czas przewozu na obszarze państwa, w skrzyni szczelnie wybitej blachą (§ 12 ust. 3 rozporządzenia wskazanego powyżej). Na miejscu ponownego pochowania trumnę wydobywa się ze skrzyni i chowa się bezzwłocznie na cmentarzu bez jej otwierania. W przypadku ekshumacji wykonywanej po upływie okresu mineralizacji wydobyte szczątki wraz z resztkami trumny umieszcza się w nowej trumnie i przygotowuje do przewozu zgodnie z wymaganiami określonymi w § 11 ust. 1, które zakładają, co następuje:

„1. Zwłoki przewożone na obszarze państwa na odległość większą niż 60 km składa się w szczelnej drewnianej trumnie, wypełnionej warstwą substancji płynochłonnej o grubości 5 cm. Trumnę zamyka się w obecności powiatowego lub portowego inspektora sanitarnego, który następnie dokonuje jej opieczętowania. Trumnę umieszcza się na czas przewozu w szczelnie zamkniętym worku z nieprzepuszczalnego tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Po dostarczeniu trumny na miejsce przeznaczenia worek zdejmuje się i spala”.

Zatem procedura postępowania w takim wypadku jest dość ściśle uregulowana. Dodatkowo o zamierzonej ekshumacji na cmentarzu zawiadamia się na piśmie zarząd cmentarza.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Kiedy można dokonać ekshumacji?

Z uwagi na to, że termin 15 kwietnia już się zbliża, może być trudno uzyskać odpowiednie zgody i przeprowadzić procedurę teraz na wiosnę. Natomiast może Pan się do tego przygotować i sporządzić stosowne wnioski według wyżej wskazanego schematu tak, aby dokonać ekshumacji w otwartym terminie, tj. od 16 października 2024 r.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przeprowadzka rodziny i przeniesienie grobu bliskiej osoby

Pani Anna, po wielu latach życia w dużym mieście, przeprowadziła się z rodziną na wieś do swojego rodzinnego domu. Chciała, aby miejsce pochówku zmarłego ojca, który spoczywał na cmentarzu w innym województwie, znajdowało się bliżej, dlatego postanowiła przenieść jego zwłoki na lokalny cmentarz. W związku z tym złożyła umotywowaną prośbę do powiatowego inspektora sanitarnego o ekshumację, dostosowując się do wymogów prawnych i terminu ekshumacji przypadającego na okres między 16 października a 15 kwietnia.

Postępowanie sądowe i konieczność ekshumacji w celach dowodowych

W sprawie sądowej dotyczącej podejrzenia o przestępstwo prokuratura wystąpiła o zarządzenie ekshumacji zwłok zmarłego przed kilkoma laty człowieka, którego śmierć stała się przedmiotem postępowania. Na polecenie prokuratora dokonano ekshumacji, aby pobrać próbki do dalszych badań kryminalistycznych, które miały pomóc w wyjaśnieniu okoliczności śmierci. Proces ekshumacji odbył się zgodnie z obowiązującymi procedurami i wymogami dotyczącymi zabezpieczenia zwłok na czas przewozu.

Ekshumacja na skutek likwidacji cmentarza

Pan Jan dowiedział się, że cmentarz, na którym pochowana jest jego babcia, zostanie zamknięty. Dlatego też postanowił złożyć wniosek do powiatowego inspektora sanitarnego o ekshumację szczątków swojej babci i przeniesienie ich na inny cmentarz. Inspektor wydał zgodę na przeprowadzenie ekshumacji, a szczątki zostały przeniesione do nowej trumny i zgodnie z przepisami przewiezione do nowego miejsca pochówku.

Podsumowanie

Artykuł przedstawia przepisy dotyczące ekshumacji zwłok w Polsce wynikające z ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz z rozporządzenia Ministra Zdrowia. Ekshumacja może być dokonana na wniosek rodziny, na podstawie decyzji inspektora sanitarnego lub zarządzenia prokuratora bądź sądu. Przepisy określają, że ekshumacje mogą być przeprowadzane głównie między 16 października a 15 kwietnia, z wyjątkiem sytuacji, gdy inspektor wyda zgodę na inną datę. Omówiono również szczegóły dotyczące przewozu ekshumowanych zwłok, w tym wymogi związane z zabezpieczeniem trumny i transportem.

Oferta porad prawnych

Zastanawiasz się nad ekshumacją? Skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej, aby upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z przepisami. Ekspert pomoże Ci w uzyskaniu niezbędnych zgód i spełnieniu formalności, co ułatwi bezproblemową realizację planów. Skontaktuj się z nami już teraz, aby uzyskać pomoc dostosowaną do Twojej sytuacji!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych - Dz.U. 1959 nr 11 poz. 62

2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi - Dz.U. 2001 nr 153 poz. 1783