.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Problemy z relacjami po rozwodzie, jak chronić dzieci w konflikcie rodzicielskim?

• Data: 24-03-2025 • Autor: Maciej Bogdan

Od trzech lat sadzę się z byłą żoną – matką moich dwóch synów (obecnie 5 i 7 lat), która według mnie przejawia zachowania i wiele cech osoby psychopatycznej. Byłem oskarżany o alkoholizm, o podawanie dzieciom produktów, na które mają uczulenie, dwukrotnie próbowała mi założyć „niebieską kartę”, a także wszczęła sprawę karną przez nią wymyśloną, ale wszystko to zostało zweryfikowane przez organy prawne oraz medyczne, a następnie odrzucone. Niedawno przeszliśmy mediację w sprawie moich kontaktów z dziećmi, po której jej zachowanie w stosunku do mnie przy dzieciach, podczas terapii z psychologiem zaczęło wyglądać normalnie. Niestety, zbliżały się święta, które dzieci pierwszy raz miały spędzić ze mną u mojej rodziny, i to wystarczyło, żeby znowu postawiła między nami mur. Przy przekazywaniu chłopców zamyka drzwi i zero dialogu, co odbija się negatywnie na poczuciu bezpieczeństwa dzieci. Wiem, że one wyczuwają spięcia między nami i odbija się to negatywnie na ich psychice i to w sytuacji niepełnej rodziny. Może mieć to emocjonalne reperkusje np. w wieku dojrzewania. Czy mogę w jakiś sposób skierować przez sąd matkę moich dzieci na badanie zdrowia psychicznego? Jeśli zaszłaby taka potrzeba, jak ograniczyć jej prawa rodzicielskie? Ze względu na dobro dzieci to wydaje się być najgorsze wyjście, ale muszę je także brać pod uwagę. Jakie mam opcje działania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Problemy z relacjami po rozwodzie, jak chronić dzieci w konflikcie rodzicielskim?

Pomawianie, uporczywe nękanie przez byłą żonę

Z przedstawionego opisu wynika, iż zachodzą przesłanki do rozważenia możliwości podjęcia przez Pana kroków prawnych przeciwko byłej żonie zarówno na gruncie prawa karnego, jak i prawa cywilnego.

 

Jeżeli Pana była żona regularnie i natarczywie występuje przeciwko Panu na drogę sądową, lub pomawia Pana o nieprawdziwe rzeczy, to istnieje podstawa do zgłoszenia tego faktu na Policję i skierowanie przeciwko niej zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa pomówienia lub nękania. Zgodnie z treścią art. 212 § 1 Kodeksu karnego (K.k.): Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

 

Z kolei w zakresie nękania zastosowanie znajduje art. 190a § 1 K.k., który stanowi, że: Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby dla niej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

Podstawą byłoby w Pana przypadku to, iż była żona regularnie i uporczywie zakłada przeciwko Panu kolejne postępowania, które są oparte wyłącznie o jej nieprawdziwe oświadczenia, co wiąże się dla Pana ze stresem, stratą czasu oraz np. utratą zaufania ze strony innych osób.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Postępowanie o ochronę dóbr osobistych i usunięcie skutków naruszeń

Dodatkowo, jeżeli Pana była żona pomawiała Pana wielokrotnie i to w istotny sposób, rozpowszechniała nieprawdziwe informacje, iż rzekomo Pana zachowanie zagraża bezpieczeństwu Państwa dzieci, są to podstawy do wystąpienia (poza sprawą karną o pomówienie) z powództwem cywilnym na podstawie art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego (K.c.), dotyczącego naruszenia dóbr osobistych. Zgodnie z treścią art. 24 § 1 K.c.:

 

Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego albo zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

 

W ramach takowego postępowania można dochodzić stosownego zadośćuczynienia za doznane krzywdy i stres.

Ocena stanu psychicznego rodzica

Co do możliwości przeprowadzenia badania byłej żony, w tym badania wykonywanego przez psychologa lub psychiatrę, wskazać należy, iż badanie takie musi odbyć się za zgodą osoby badanej. W wyjątkowych sytuacjach na takie badanie osoba może być skierowana przez sąd, jednakże musi to wynikać z uzasadnionych przesłanek i być związane z konkretnym postępowaniem sądowym. Może się to odbyć w ramach np. postępowanie karnego o nękanie lub pomówienie, o których pisałem powyżej.

 

Sąd może dokonać oceny psychologicznej byłej żony również gdyby toczyła się przed sądem sprawa o pozbawienie lub ograniczenie jej władzy rodzicielskiej lub jeżeli sąd rozstrzygałby kwestie co do realizacji kontaktów z dziećmi.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Ograniczenie lub o całkowite pozbawienie władzy rodzicielskiej

Jeżeli którekolwiek z zachowań byłej żony będzie zagrażało bezpieczeństwu lub zdrowiu Państwa dzieci, to w każdej chwili można wystąpić z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej do współdecydowania o istotnych kwestiach z życia dzieci lub o całkowite pozbawienie władzy rodzicielskiej – w skrajnych przypadkach.

 

W toku takiego postępowania sąd ocenia zachowania rodziców i czy faktycznie zachodzą niepokojące przesłanki do uwzględnienia wniosku. Warto przygotować się do takiego postępowania, czyli zebrać odpowiednie dowody, np. nagrania, podczas których słychać i widać kłótnie, agresywne zachowanie, nagrania, gdy same dzieci mówią niepokojące rzeczy o drugim rodzicu czy dowody w postaci świadków, którzy potwierdzą Pana twierdzenia na temat byłej żony.

Opinia Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych

W sprawach z zakresy władzy rodzicielskiej lub ustalenia kontaktów z dzieckiem można złożyć wniosek o przeprowadzenie i dopuszczenie przed sąd dowodu z opinii Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych (OZSS). Zadaniem OZSS jest wydanie specjalistycznej opinii z zakresu spraw rodzinnych i opiekuńczych. OZSS lub biegli ocenią wówczas kompetencje opiekuńczo-wychowawcze rodziców, więzi emocjonalne łączące dzieci z konkretnym rodzicem, wpływ dotychczasowych relacji na zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo dziecka. Oznacza to, iż w ramach takiego badania, w toku postępowania sądowego, specjaliści przeprowadzą badania (w formie wywiadu i różnych ćwiczeń), które pozwolą im ocenić, jakie są więzi dzieci z każdym z Państwa oraz jak Państwa zachowania, w stosunku do nich i w stosunku do siebie mogą wpływać na rozwój dzieci i ich bezpieczeństwo.

 

Jeżeli z takiej opinii będzie wynikał obraz, iż postępowania i zachowania Pana byłej żony są niewłaściwe i krzywdzące dla bezpieczeństwa dzieci –znajdzie to odzwierciedlenie w orzeczeniu sądu.

 

Jeżeli z opinii wynikałyby rażąco niepokojące wnioski w stosunku do byłej żony, tj. że jej zachowania zagrażają zdrowiu lub bezpieczeństwu dzieci, to będzie miał Pan wyraźną podstawę do wystąpienia z wnioskiem o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Kara finansowa za utrudnianie realizacji kontaktów z dziećmi

Pamiętać również należy, iż jeżeli zachowania byłej żony polegają na uniemożliwieniu lub utrudnieniu Panu realizacji kontaktów z dziećmi, ustalonych na mocy ugody, porozumienia, lub wyrokiem sądu, to stanowić to będzie podstawę do złożenie wniosku o zagrożenie przez sąd nałożeniem kary pieniężnej na byłą żonę za każde naruszenie postanowień dotyczących Pana praw do kontaktów z dziećmi. Wynika to wprost z treści art. 59815 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.), który stanowi, że:

 

§ 1. Jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.

§ 2. Jeżeli osoba uprawniona do kontaktu z dzieckiem albo osoba, której tego kontaktu zakazano, narusza obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy zagrozi tej osobie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, stosując odpowiednio przepis § 1.

 

Oznacza to, iż jeżeli była żona z nieuzasadnionych przyczyn postanowi uniemożliwiać Panu kontakt z dziećmi, to może ponieść z tego tytułu odpowiedzialność finansową, co również może zmobilizować ją do właściwego zachowania w przyszłości.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zarządzenia sądu, gdy dobro dziecka jest zagrożone

Dodatkowo, w toku powyższych postępowań sąd może z urzędu, jeżeli zagrożone będzie dobro dziecka, wydać stosowne zarządzenie, na mocy którego ograniczy władzę rodzicielską jednego z rodziców i skieruje konkretnego rodzica lub wszystkich zainteresowanych do odpowiedniej placówki na badania i terapie. Powyższe wynika z treści art. 109 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

 

§ 2. Sąd opiekuńczy może w szczególności:

1) zobowiązać rodziców oraz małoletniego do określonego postępowania, w szczególności do pracy z asystentem rodziny, realizowania innych form pracy z rodziną, skierować małoletniego do placówki wsparcia dziennego, określonych w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej lub skierować rodziców do placówki albo specjalisty zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń; (…).

Wnioski

Sąd może skierować byłą żonę na badania, gdzie jej zachowania zostanę ocenione pod kątem ich wpływu na wychowanie i bezpieczeństwo dzieci, jednakże musi się to odbyć w ramach konkretnego postępowania sądowego. Najlepiej zrobić to w ramach postępowania o ustalenie Pana kontaktów z dziećmi lub o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Dodatkowo, z uwagi na zachowania byłej żony w stosunku do Pana, można również rozważyć wytoczenie przeciwko niej sprawy cywilnej o zadośćuczynienie za naruszenie Pana dóbr osobistych oraz złożenie zawiadomienia na Policję o możliwości popełnienia przestępstwa w postacie nękania i pomówienia.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Ciche święta pełne napięcia

Marek przez długi czas starał się utrzymać normalne relacje z byłą żoną ze względu na ich 6-letniego syna. Po mediacjach sytuacja poprawiła się, a chłopiec czuł się coraz bezpieczniej. Niestety, zbliżające się święta spędzane z ojcem wywołały spięcie – matka nagle zaczęła ignorować Marka i utrudniać kontakt. Syn stał się nerwowy i zaczął skarżyć się na bóle brzucha. Choć Marek nie chciał eskalować konfliktu, musiał ponownie zwrócić się do mediatora, by zapewnić synowi stabilność emocjonalną.

 

Fałszywe oskarżenia

Anna była wielokrotnie oskarżana przez byłego męża o zaniedbywanie dzieci i przemoc psychiczną. Pomimo że wszystkie oskarżenia zostały oddalone przez sąd, były mąż nie przestawał działać. Skutkiem były liczne wizyty kuratora i stres u dzieci. Anna, chcąc zakończyć te nękające działania, złożyła zawiadomienie na policję, co ostatecznie skłoniło byłego męża do zaprzestania fałszywych oskarżeń.

 

Walcząc o dobro dzieci

Paweł zauważył, że po każdej wizycie u matki jego dzieci wracały wystraszone i rozdrażnione. Po konsultacji z psychologiem złożył wniosek o badanie psychologiczne byłej żony w ramach postępowania sądowego. Wyniki potwierdziły, że jej niekontrolowane wybuchy złości zagrażają emocjonalnemu bezpieczeństwu dzieci. Dzięki temu sąd przyznał Pawłowi większy wpływ na decyzje dotyczące ich wychowania.

Podsumowanie

W sytuacjach konfliktu rodzicielskiego po rozwodzie kluczowe jest kierowanie się dobrem dzieci, które najbardziej odczuwają skutki napiętych relacji między rodzicami. Warto korzystać z dostępnych narzędzi prawnych oraz wsparcia specjalistów, aby zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa i stabilności emocjonalnej. Skuteczna komunikacja, mediacje i konsekwentne działanie mogą pomóc w złagodzeniu konfliktu i ochronie dzieci przed jego negatywnym wpływem.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism procesowych, dostosowanych do Twojej sytuacji rodzinnej i konfliktu rodzicielskiego. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
3. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
4. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Maciej Bogdan




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu