Problem z opłatami za gaz w wynajmowanym mieszkaniu• Opublikowano: 27-01-2022 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Wynajmujemy dom. Pojawiło się w nim już kilka razy pogotowie gazowe, które chciało zdemontować gazomierz. Technicy twierdzą, że to z powodu zaległości z opłatami za gaz. Rachunki dostaje jednak właścicielka, która mieszka za granicą. Agencja pośrednicząca w najmie twierdzi, że wszystko jest opłacone. Skąd więc te problemy? Co możemy zrobić? Jak znowu mieć gaz i czy możemy domagać się odszkodowania? Czynsz mamy zapłacony za pół roku z góry. |
|
Zamieszkiwanie do momentu odcięcia gazuObecnie, jeżeli gaz jeszcze działa, mogą Państwo zamieszkiwać w nieruchomości – proszę zbierać potwierdzenia przelewów zapłaty dla właściciela, aby mieć potwierdzenie wywiązania się z umowy. W momencie, gdy gaz zostanie odcięty, przysługuje Państwu możliwość natychmiastowego odstąpienia od umowy i możliwości wyprowadzenia się – z obowiązkiem zwrotu zapłaconego czynszu wraz z obowiązkiem naprawienia szkody. Wada wynajmowanego lokaluZgodnie bowiem z treścią art. 682 Kodeksu cywilnego „jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach”.
Z uwagi na powyższe wskazuję, iż mimo niemożności wypowiedzenia umowy terminowej, to w przypadku wad rzeczy najętej, ustawodawca przewidział taką możliwość. Zgodnie z wyrokiem SN „stan zagrożenia życia lub mienia osób zamieszkujących budynek to – zarówno w świetle przepisów prawa budowlanego, jak i prawa lokalowego z 1974 r. – nie tylko stan polegający na tym, że budynek jest zagrożony bezpośrednio w swym fizycznym istnieniu, ale także stan wynikający z zagrożenia życia na skutek warunków antysanitarnych, jak i nadmierne zawilgocenie i zagrzybienie, których nie usuwa się przez okres kilkuletni” (sygn. akt II CR 199/74).
Przepis art. 682 Kodeksu cywilnego uprawnia najemcę do wypowiedzenia najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia, jeżeli wady lokalu zagrażają zdrowiu najemcy, jego domowników lub osób u niego zatrudnionych, i to nawet wtedy, gdy najemca w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach. Wystarczający jest tu stan zagrożenia zdrowia, a nie wystąpienie choroby będącej następstwem istnienia wady lokalu. Rozwiązanie problemu z opłatami za gazWadami, o których mowa w art. 682, są w szczególności: zawilgocenie, zagrzybienie, niebezpieczeństwo zawalenia się ściany, sufitu lub całego budynku oraz zagrażające zdrowiu oddziaływanie sąsiednich lokali lub nieruchomości (F. Błahuta, w: Komentarz, 1972, t. II, s. 1479). Z uwagi na powyższe jeżeli nie są Państwo właścicielami nieruchomości, to niestety za wiele w przedmiocie gazowni nie mogą Państwo zrobić. Proszę wskazać właścicielowi, iż w przypadku wypowiedzenia umowy gazu i jego odcięcia wypowiedzą Państwo umowę i będą żądali obowiązku zwrotu płatności i naprawienia szkody.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale