.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Próba obciążenia kosztami za bezzasadne wezwanie serwisu

Wykonywałem instalację w nowym bloku, będąc podwykonawcą większej firmy (podwykonawcy firmy budowlanej). Gwarancja na instalację nie obejmuje przerobionego systemu. Niedawno zostałem wezwany do usterki. Po przyjeździe okazało się, że gniazdka przerobiono, zatem odmówiłem naprawy. Domagałem się jednak zwrotu kosztów dojazdu od mojego zleceniodawcy. Ten nie zgadza się na zwrot kwoty. Czy ma rację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Próba obciążenia kosztami za bezzasadne wezwanie serwisu

Obciążenie konsumenta kosztami reklamacji

Rzeczywiście zgodzić się należy ze stanowiskiem, iż próba obciążenia konsumenta kosztami reklamacji jest traktowana jako działanie niezgodne z szeroko pojętym prawem konsumenckim.

 

Z opisu stanu faktycznego wynika, że jest Pan gwarantem. Nie widzę zapisu umowy, ale podejrzewam, że jest standardowy. Stosunek prawny gwarancji sprzedawcy ma charakter umowny, stąd stosunek ten podlega zasadzie swobody umów, co oznacza, że treść zobowiązania gwaranta może być co do zasady określona swobodnie, to zaś umożliwia również ograniczenie obowiązków z gwarancji. Zasada swobody umów ma jednak swoje granice, które są zawarte w samym art. 3531 Kodeksu cywilnego, generalnie w umowy wpisuje się pełny zakres gwarancji za wszelkie wady fizyczne, za właściwą jakość robót itd.

Czym jest gwarancja i kogo dotyczy?

Jak podkreśla się w nauce prawa, gwarancja jest odrębną umową zawieraną pomiędzy gwarantem a kupującym, od zawieranej pomiędzy sprzedawcą a kupującym umowy sprzedaży (tak np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 14 lutego 2003 r., sygn. akt I ACa 850/02; C. Żuławska, w: Komentarz do kodeksu cywilnego, s. 113).

 

Zauważa się także, że pewne wątpliwości odnośnie do powstania stosunku obligacyjnego pomiędzy gwarantem a uprawnionym nasuwają się wtedy, gdy gwarant nie jest jednocześnie sprzedawcą rzeczy (tak jest w Pana przypadku). Podkreśla się jednak, że pomimo tego, że gwarant i kupujący nie wymieniają ze sobą bezpośrednio żadnych oświadczeń woli, słuszne wydaje się spostrzeżenie, iż przez przyjęcie przez kupującego od sprzedawcy dokumentu gwarancyjnego dochodzi do zawiązania stosunku obligacyjnego pomiędzy kupującym a gwarantem, zaś rola sprzedawcy sprowadza się w tym przypadku do roli posłańca bądź pełnomocnika nadającego ostateczny kształt oświadczeniu gwaranta, np. co do terminów wykonania napraw gwarancyjnych (tak C. Żuławska, jw., s. 114).

 

Dlatego przykro mi, ale gwarancja obowiązuje w relacjach Pan – klient konsument.

 

Poniżej jeszcze przytoczę Panu jedno orzeczenie sądu, które nie wprost, ale wyraźnie odróżnia stosunek gwarancji od stosunku umownego, przy którego okazji tej gwarancji udzielono.

 

„III CKN 270/99, wyrok SN, 2000.01.10

 

Gwarancja jakości jest udzielana dobrowolnie, jej treść formułuje gwarant, kupujący zaś przez przyjęcie z rąk sprzedawcy dokumentu gwarancyjnego wyraża zgodę na zawarte w nim warunki gwarancji. Te warunki mogą odbiegać od regulacji kodeksowej, bowiem przepis art. 577 k.c. ma charakter dyspozytywny, za czym przemawia zwrot »poczytuje się w razie wątpliwości«”.

 

Dlatego też muszę się zgodzić ze stanowiskiem Pana kontrahenta.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu