Prezes stowarzyszenia a praca na etacie i własna firma• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Jestem zatrudniona na 1/3 etatu jako główna księgowa w przedszkolu, na 1/2 etatu jako główna księgowa w stowarzyszeniu OPP. Oprócz tego prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą – biuro rachunkowe. Czy takie połączenie jest zgodne z prawem? Czy mogę dalej tak być zatrudniona i równocześnie prowadzić działalność gospodarczą? Dzisiaj zaproponowano mi stanowisko prezesa w tym stowarzyszeniu. Czy będąc zatrudnioną tak, jak opisałam, mogę być prezesem? Czy musiałabym jednak zamknąć biuro rachunkowe? |
|
Łączenie prowadzenia działalności gospodarczej z byciem prezesem w stowarzyszeniuAni ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 239), ani ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (j.t. Dz. U. z 2015 r., poz. 1393) nie zawierają zapisów, na podstawie których byłoby niemożliwe łączenie pracy z działalnością gospodarczą, czy łączenie prowadzenia działalności gospodarczej z byciem prezesem w stowarzyszeniu.
Zgodnie z art. 10 ustawy o stowarzyszeniach statut stowarzyszenia określa w szczególności:
„1) nazwę stowarzyszenia, odróżniającą je od innych stowarzyszeń, organizacji i instytucji; 2) teren działania i siedzibę stowarzyszenia; 3) cele i sposoby ich realizacji; 4) sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków; 5) władze stowarzyszenia, tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu oraz ich kompetencje; 6) sposób reprezentowania stowarzyszenia oraz zaciągania zobowiązań majątkowych, a także warunki ważności jego uchwał; 7) sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich, 8) zasady dokonywania zmian statutu; 9) sposób rozwiązania się stowarzyszenia.”
Samorządność stowarzyszeń przejawia się między innymi w tym, że sposób nabywania i utraty członkostwa, przyczyny utraty członkostwa oraz prawa i obowiązki członków, a także tryb dokonywania ich wyboru, uzupełniania składu i kompetencje władz stowarzyszenia określane są w statucie.
Zatem kwestia ewentualnych następstw wystąpienia faktu łączenia członkostwa w stowarzyszeniu (czy nawet pełnienia tam funkcji) z prowadzeniem działalności gospodarczej (i pracą na etacie) powinno wynikać właśnie ze statutu. Jeśli kwestia ta nie jest w statucie uregulowana – nie ma ku temu przeszkód.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale