.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Prawo jazdy zatrzymane w Norwegii

Zostało mi zatrzymane w Norwegii prawo jazdy. Policjant poinformował mnie, że mimo to wciąż mogę jeździć samochodem w Polsce i innych krajach UE. Twierdził, że mogę wyrobić nowe prawo jazdy w Polsce. Jak się zabrać za procedury? Czy policjant miał rację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Prawo jazdy zatrzymane w Norwegii

Zatrzymanie prawa jazdy w Norwegii

Kwestie dotyczące nabywania uprawnień do prowadzenia pojazdami jak i zasady wydawania prawa jazdy w Polsce uregulowane są w ustawie o kierujących pojazdami.

 

Zgodnie z art. 14 ust. 1 „Osoba posiadająca ważne krajowe prawo jazdy wydane za granicą może, na swój wniosek, otrzymać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, za opłatą administracyjną, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, po zwrocie zagranicznego dokumentu organowi wydającemu prawo jazdy. Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą nie jest określone w konwencjach o ruchu drogowym, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 lit. a i b, dodatkowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest złożenie z wynikiem pozytywnym części teoretycznej egzaminu państwowego i przedstawienie uwierzytelnionego tłumaczenia zagranicznego dokumentu. Warunek ten nie dotyczy krajowego prawa jazdy wydanego w państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym”.

 

Ponieważ nie ma możliwości, by zdał Pan przed polskim organem prawo jazdy wydane w Norwegii, nie spełni Pan wymogów koniecznych do uzyskania nowego prawa jazdy.

Czy można uzyskać prawo jazdy w Polsce po zatrzymaniu dokumentu w Norwegii?

Również w sytuacji, gdyby zatrzymane prawo jazdy było polskim dokumentem, nie uzyska Pan nowego dokumentu w Polsce. Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami  i jej art. 12 ust. 1 „prawo jazdy nie może być wydane osobie: 

 

1) u której w wyniku badania lekarskiego stwierdzono aktywną formę uzależnienia od alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu; 

2) w stosunku do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – w okresie i zakresie obowiązywania tego zakazu; 

3) w stosunku do której wydano decyzję o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami lub zatrzymaniu prawa jazdy – w okresie i zakresie obowiązywania tej decyzji; 

4) posiadającej inny dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym; 

5) która uzyskała za granicą prawo jazdy, a to prawo jazdy zostało zatrzymane lub uprawnienie do kierowania pojazdami zostało cofnięte - w okresie obowiązywania zatrzymania prawa jazdy lub cofnięcia uprawnienia; 

6) której prawo jazdy zostało wymienione w trybie art. 97 ust. 1 i 2. (art. 12 ust. 1)”.

 

Z przykrością muszę stwierdzić, iż mimo informacji udzielonej Panu przez norweskiego policjanta, nie ma możliwości, by uzyskał Pan nowe prawo jazdy w Polsce.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Doświadczenie zawodowe zdobyła podczas pracy w łódzkich kancelariach radcowskich oraz na licznych szkoleniach, w tym z zakresu amerykańskiego prawa handlowego. W kręgu jej zainteresowań znajduje się prawo cywilne, prawo handlowe (w tym prawo internetowe) oraz międzynarodowe umowy prawne i wymiana handlowa. Obecnie prowadzi własną kancelarię oraz występuje przed sądami, reprezentując naszych klientów.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu