.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Prawo jazdy - czy w oczekiwaniu na nowe mogę prowadzić samochód?

• Autor: Marek Nowakowski

Skończyła się ważność mojego prawa jazdy. Złożyłem w urzędzie odpowiednie dokumenty do wydania nowego, jednak muszę czekać około tygodnia na wydanie – taka procedura. Oczywiście posiadam potwierdzenie złożenia. Czy mogę w tym czasie kierować swoim samochodem, posiadając tylko stary dokument i potwierdzenie złożenia wniosku o wydanie nowego? Nadmienię, że nie straciłem uprawnień, nie muszę zdawać egzaminu, tylko stary dokument stracił ważność.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Prawo jazdy - czy w oczekiwaniu na nowe mogę prowadzić samochód?

Okres między wymianą prawa jazdy ze starego na nowe a uprawnienia do kierowania pojazdem

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 kwietnia 2002 r. w sprawie wymiany praw jazdy mówi:

 

§ 2.1. Wymiany dokumentów, o których mowa w § 1, dokonuje organ wydający uprawnienia do kierowania pojazdami, na wniosek osoby uprawnionej do kierowania pojazdami złożony na druku, którego wzór określają przepisy w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.

2. Okres od dnia złożenia wniosku do dnia wydania nowego dokumentu nie może być dłuższy niż 30 dni.”

 

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym:

 

„Art. 135. 1. Policjant:

1) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie:

a) uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,

b) stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,

c) podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,

d) gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,

e) gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy,

f) gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy,

g) przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,

h) przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;

2) może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

2. Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b-d oraz w pkt 2, uprawnia do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni.”

 

„Art. 150. 1. Prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające dodatkowe kwalifikacje i wymagania w stosunku do kierujących pojazdami, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują ważność do czasu ich wymiany dokonywanej na koszt osoby uprawnionej w zakresie, na jaki zostały wydane. Osoba uprawniona dokonująca wymiany jest obowiązana do uiszczenia opłaty ewidencyjnej.

2. Minister właściwy do spraw transportu, uwzględniając wszystkie wydawane przed dniem wejścia w życie ustawy dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem oraz koszty związane z ich wymianą, określi, w drodze rozporządzenia, warunki i terminy wymiany praw jazdy i innych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami lub potwierdzających dodatkowe kwalifikacje kierujących pojazdami oraz wysokość opłat za ich wymianę.”

 

„Przepis art. 135 § 1 pkt 1 lit. d formułuje obligatoryjną przesłankę zatrzymania prawa jazdy i nie daje policjantowi możliwości odstąpienia od jego zastosowania. Zatrzymane w tym trybie prawo jazdy Policja przekazuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni, według właściwości staroście.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy utrata prawa jazdy jest tym samym co utrata uprawnień do kierowania pojazdami?

Oznacza to jednocześnie, że utrata dokumentu prawa jazdy z jakichkolwiek powodów nie jest tożsama z utratą uprawnień do kierowania pojazdami. Tak będzie np. w przypadku zagubienia prawa jazdy, jego zniszczenia lub kradzieży, a także w przypadku upływu terminu ważności tego dokumentu z przyczyn określonych w art. 150 ustawy.”

 

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 17 września 2008 r. w sprawie o sygn. akt: II SA/Gl 158/08. Kierowcy zatrzymano „stare” prawo jazdy „w trakcie” wyrabianie nowego dokumentu. Jednakże jego skarga do sądu administracyjnego została oddalona.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czy w trakcie wyrabiania nowego dokumentu prawa jazdy stare zachowują ważność do ich wymiany?

Przepis art. 150 (zachowują ważność do czasu ich wymiany) Prawa o ruchu drogowym może wprowadzać w błąd, albowiem stoi w sprzeczności z normą art. 135. Dlatego prowadzenie pojazdu z prawem jazdy, którego termin wygasł, może być ryzykowne. Jednakże jeśli Pan musi jechać samochodem, to koniecznie proszę zabrać dokumentację sprawy administracyjnej – w praktyce można przekonać policjantów, iż nowe prawo jazdy „jest w drodze”.

Opis stanu faktycznego z lipca 2014 r.

Przykłady

Przewożenie dziecka do szkoły
Pan Michał, nauczyciel z małej miejscowości, musiał codziennie przewozić swoje dziecko do szkoły oddalonej o 15 km. Termin ważności jego prawa jazdy wygasł, ale złożył już wniosek o nowy dokument i otrzymał potwierdzenie złożenia wniosku. Podczas rutynowej kontroli drogowej okazało się, że stary dokument jest nieważny, a posiadane potwierdzenie nie zostało uznane za wystarczające. Pan Michał otrzymał mandat za prowadzenie pojazdu bez ważnego prawa jazdy.

 

Transport sprzętu do pracy
Pani Anna, prowadząca własną firmę ogrodniczą, musiała przewieźć narzędzia na teren budowy. Była w trakcie oczekiwania na nowe prawo jazdy, ale nie mogła pozwolić sobie na przestój w pracy. Mimo iż miała potwierdzenie złożenia wniosku o wymianę prawa jazdy, podczas kontroli policjant zatrzymał jej pojazd i poinformował o konieczności odholowania, gdyż ważność dokumentu upłynęła.

 

Pilny wyjazd do szpitala
Pan Marek musiał pilnie przetransportować swoją chorą żonę do szpitala. Prawo jazdy straciło ważność dzień wcześniej, ale posiadał pokwitowanie potwierdzające złożenie wniosku o nowy dokument. Policja, zatrzymując go w drodze, odstąpiła od mandatu, ale jednocześnie przypomniała, że brak ważnego dokumentu może w przyszłości wiązać się z konsekwencjami prawnymi w przypadku wypadku lub kolizji.

Podsumowanie

Prowadzenie pojazdu z nieważnym prawem jazdy, nawet w trakcie oczekiwania na nowy dokument, może skutkować mandatem i innymi konsekwencjami prawnymi. Choć uprawnienia do kierowania pojazdami pozostają ważne, brak aktualnego dokumentu może być problematyczny podczas kontroli drogowej. Warto mieć przy sobie potwierdzenie złożenia wniosku o wymianę prawa jazdy, jednak nie zawsze jest to gwarancją uniknięcia kary.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej lub przygotowania pisma w sprawie prawa jazdy? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my zajmiemy się resztą!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marek Nowakowski




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu