Prawo pierwokupu działki sąsiada• Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec |
Część mojej nieruchomości stoi na działce sąsiada. Aktualnie chce on sprzedać tę działkę osobie trzeciej. Czy ja mam prawo pierwokupu do tej działki, czy jakaś forma zasiedzenia wchodzi w grę? |
|
Kto posiada prawo pierwokupu?Prawo pierwokupu przysługiwać może albo z mocy postanowień umowy (jeżeli taki zapis w umowie jest to stronie przysługuje umowne prawo pierwokupu), albo ewentualnie z mocy ustawy, ale tu przypadki te są mocno ograniczone.
W Pani przypadku oczywiście nie ma umowy, więc umowne prawo pierwokupu nie wchodzi w grę. Podobnie nie przewiduje go ustawa. Dla przykładu prawo pierwokupu przysługuje na mocy art. 3 ustawy o kształtowaniu rynku rolnego dzierżawcy nieruchomości, jeżeli:
Przekroczenie granicy działki przy budowie nie stanowi podstawy prawa pierwokupu. Zasiedzenie nieruchomościJeżeli wybudowała Pani budynek co najmniej 30 lat temu, to zasiedzenie wchodzi w grę. Zgodnie bowiem z treścią art. 172 kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
Zasiedzenie jest instytucją prowadzącą do nabycia prawa na skutek upływu czasu. Skutek zasiedzenia, następuje z mocy samego prawa.
Wyjaśnię, że w Pani przypadku ustawa przypisuje tzw. złą wiarę. Jak bowiem uznał Sąd Najwyższy, nie jest w dobrej wierze posiadacz samoistny, który nabył posiadanie nieruchomości na podstawie umowy mającej na celu przeniesienie własności, zawartej bez zachowania formy aktu notarialnego; osoba taka bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że nie nabywa prawa własności (zob. m.in. uchwała SN z dnia 6 grudnia 1991 r., sygn. akt III CZP 108/91; glosy aprobujące: J. Gajdy, PiP 1992, z. 5 s. 116; M. Wolanina, PS 1993, nr 6, s. 82).
Innymi słowy, ten kto nabywa, nieruchomość – albo tak jak w tym przypadku jakiś zabudowany fragment tej nieruchomości – bez zachowania formy aktu notarialnego, nabywa jej własność po upływie 30 lat nieprzerwanego posiadania.
Jeżeli dom wybudował ktoś inny, np. Pani rodzice, to czas ich posiadania może Pani doliczyć do swojego, aby łącznie wyszło co najmniej 30 lat. Zgodnie bowiem z art. 176 Kodeksu cywilnego jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.
Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.
Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe. |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale