.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Prawne konsekwencje gróźb i nękania w relacjach pozamałżeńskich

• Data: 24-04-2025 • Autor: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Przez jakiś miesiąc pisałam z żonatym facetem. Było tam jedno moje zdjęcie. Jednak wyparłam się, że to nie byłam ja, tylko ktoś podszywający się pode mnie. Jego żona powysyłała zrzuty z naszych rozmów, na których było również moje zdjęcie, do mojej rodziny wysyłała mi groźby, że mnie zabije, że mam nóż w plecach i że będę w grobie. Oraz że powie wszystkim o tej sytuacji. Co mogę z tym zrobić? Wiem, że ma wybuchowy charakter. Podałam jej fałszywy numer telefonu osoby, która niby skradła mi konto i się pode mnie podszywała, powiedziałam też, że zgłosiłam sprawę policji odnośnie podszywania się pode mnie, choć tego nie zrobiłam. Czy ona może iść na policję i wypytywać, czy takie zawiadomienie zostało złożone, oraz czy może na policji odszukać właściciela numeru, który podałam? Czy grozi mi coś za sam fakt pisania z żonatym mężczyzną?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Prawne konsekwencje gróźb i nękania w relacjach pozamałżeńskich

Zachowanie niemoralne a niezgodne z prawem

Rozumiem, że to jest dla Pani przykra, stresująca i niekomfortowa sytuacja. Mogę jednak powiedzieć, że w mojej opinii nie grożą Pani konsekwencje prawne. Rozmawianie, nawet gdyby to miało charakter erotyczny, z żonatym mężczyzną może być uznane za moralnie wątpliwe, jednakże prawo nie zajmuje się takimi kwestiami, choć niewykluczone, że gdyby doszło do rozwodu, kwestia tych rozmów mogłaby być wyciągana.

 

Jeśli chodzi o zachowanie tamtej pani, to sytuacja jest o tyle trudna, o ile łatwiej wyciągnąć konsekwencje sprzecznego z prawem zachowania, niż mu zapobiec. Trudno jest przekonać, żeby ktoś czegoś nie zrobił, łatwiej jest zareagować, chyba że Pani będzie chciała np. żeby za pośrednictwem prawnika wysłać pismo z wezwaniem do zaprzestania naruszeń Pani dóbr osobistych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Groźby i uporczywe nękanie

To, co na razie Pani opisała, może świadczyć o ewentualnych dwóch potencjalnych przestępstwach – groźby oraz uporczywe nękanie. Zgodnie z art. 190 Kodeksu karnego „kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub osoby najbliższej, jeśli groźba wzbudza uzasadnioną obawę, ze zostanie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego”. Jeśli się Pani obawia realizacji tych gróźb, może Pani złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa stosowania gróźb karalnych wobec Pani.

 

Oprócz tego można rozważyć kwestię nękania opisanego w art. 190a jako uporczywe nękanie, czy też potocznie stalking. W artykule tym zawarto zapis, iż „kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub jej osoby najbliższej wzbudza w niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Taka sama kara grozi osobie, podszywa się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody osobistej lub majątkowej.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zniesławienie i naruszenie dóbr osobistych

Można rozważać również kwestię zniesławienia i naruszenia dóbr osobistych. Czyn zniesławienia został opisany w art. 212 Kodeksu karnego. Zgodnie z nim „kto pomawia osobę, grupę osób lub instytucję o postępowanie lub właściwości mogące ją poniżyć w opinii publicznej lub utratę zaufania publicznego, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności”. Jest ono ścigane z oskarżenia prywatnego. Dość podobnie przedstawia się przestępstwo zniewagi, również ścigane z oskarżenia prywatnego. Zgodnie z art. 216 „kto znieważa inną osobę, także pod jej nieobecność, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności”.

 

Jako że są to przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego, musiałaby Pani złożyć prywatny akt oskarżenia (do postępowania może, ale nie musi włączyć się prokurator) oraz wnieść opłatę w wysokości 300 zł. Konieczne będzie również przedstawienie dowodów, popieranie oskarżenia przed sądem. Jedną z bardzo ważnych zasad Kodeksu postępowania karnego jest zasada swobodnej oceny dowodów, wprowadzona w art. 7. Zgodnie z nią organy kształtują swoje przekonanie na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów, ocenianych swobodnie z uwzględnieniem zasad prawidłowego rozumowania, wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego. Tak więc, jak widać, sąd przede wszystkim jest związany zasadami rozumowania, logiki i doświadczenia życiowego. Ważne jest, aby z dowodów albo poszlak wyłaniał się określony, jasny obraz wydarzeń, logiczny i niepozostający ze sobą w sprzeczności.

 

I teraz tutaj pytanie, na czym Pani zależy, czy Pani chce, żeby wyciągnąć konsekwencje prawne i zgłosić na policję np. groźby czy nękanie, czy żeby to zakończyć, co może być trudniejsze. Może Pani właśnie złożyć zawiadomienie bądź też spróbować wezwać do zaprzestania i wskazać konsekwencje prawne, a jest szansa, że to ją powstrzyma.

 

Co do tego, czy może pójść na policję i pytać, to trudno mi powiedzieć, co policja zrobi, ale jeśli ona nie jest w sprawie poszkodowaną, nie powinni jej udzielać informacji, czy taka sprawa się toczy, choć czasem ktoś coś powie, nawet jeśli nie powinien.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Relacja z żonatym mężczyzną
Pani Katarzyna utrzymywała prywatne, także intymne rozmowy z żonatym mężczyzną. Choć jego żona dowiedziała się o kontakcie i była zbulwersowana, nie ma to skutków prawnych – relacja może być oceniana moralnie, ale sama w sobie nie jest przestępstwem ani wykroczeniem. Ewentualnie może mieć znaczenie w sprawie rozwodowej jako dowód na rozkład pożycia.

 

Groźby byłej partnerki
Pan Michał zakończył związek, po czym jego była partnerka zaczęła wysyłać mu wiadomości z pogróżkami, że „zniszczy mu życie”. Tutaj zachowanie przekracza granicę niemoralności i wchodzi w sferę prawa – są to groźby karalne, które można zgłosić na policję, ponieważ wzbudzają realne poczucie zagrożenia.

 

Zniesławiające komentarze w internecie
Pani Agnieszka dowiedziała się, że była znajoma rozsyła po grupach na portalach społecznościowych nieprawdziwe, obraźliwe informacje na jej temat. Takie działanie nie tylko narusza zasady moralne, ale może być potraktowane jako przestępstwo zniesławienia lub naruszenie dóbr osobistych, ścigane z oskarżenia prywatnego.

Podsumowanie

Nie każde niemoralne zachowanie jest przestępstwem, ale gdy przekracza granice prywatności lub godzi w czyjeś dobra osobiste (np. groźby, nękanie, zniesławienie), może rodzić odpowiedzialność karną lub cywilną. W takich sytuacjach możliwe jest podjęcie kroków prawnych, w tym zawiadomienie organów ścigania lub skierowanie sprawy do sądu.

Oferta porad prawnych

Oferujemy wsparcie prawne w sprawach dotyczących naruszenia dóbr osobistych, gróźb, nękania czy zniesławienia. Pomożemy ocenić sytuację, przygotować zawiadomienie lub prywatny akt oskarżenia oraz poprowadzimy Cię przez postępowanie, dbając o Twoje bezpieczeństwo i spokój.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu