.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Prawa najemcy do mieszkania

Wynajmuję mieszkanie od kilku lat, najem przedłużany jest aneksami. Nie mam problemu z najemcą. Czy jednak po dłuższym najmie może on nabyć jakichś praw do mieszkania? Czy może się zameldować w mieszkaniu bez mojej zgody? Czy mogę podzielić kwotę najmu na odstępne + koszty stałe, by zmniejszyć podatek? Czy US będzie domagał się szczegółów? Co jeśli nastąpi podwyżka czynszu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Prawa najemcy do mieszkania

Prawa najemcy a zasiedzenie

Najemca nie ma możliwości zasiedzenia Pani nieruchomości, bowiem jest tzw. posiadaczem zależnym, podczas gdy zasiedzenie wymaga tzw. posiadania samoistnego. Zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego „posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie)”. Kto jakim jest posiadaczem, reguluje z kolei art. 336, zgodnie z którym „posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny)”.

Zgoda na zameldowanie w mieszkaniu

Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności wymagana jest zgoda właściciela na zameldowanie. Zgodnie z art. 28 ww. ustawy „obywatel polski dokonujący zameldowania na pobyt stały lub czasowy w formie, o której mowa w ust. 1 pkt 1, przedstawia potwierdzenie pobytu w lokalu, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu na formularzu zgłoszenia pobytu stałego lub formularzu zgłoszenia pobytu czasowego oraz – do wglądu – dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego właściciela lub podmiotu”. Innymi słowy właściciel musi wyrazić swoje stanowisko na piśmie, względnie musi stawić się w urzędzie z najemcą celem potwierdzenia zgody na zameldowanie.

 

Koszty winne być dokładnie wyszczególnione w umowie. W przypadku zmiany wysokości opłat konieczna będzie zmiana umowy w tym zakresie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu