Pracownik okradał pracodawcę na dziesiątki tysięcy złotych, jak odzyskać pieniądze?

• Data: 25-06-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Moja firma sprzedaje złom do hut, najczęściej są to dwie dostawy w miesiącu. Miałam od przeszło pół roku nowego pracownika – kierowcę. Okazało się, że z każdej dostawy pracownik pobierał gotówkę ok. 2-3 tys. zł, nie informując mnie o tym. Samochód nie był ważony u mnie w firmie, tylko już na miejscu rozładunku, ponieważ miała być to osoba zaufana – „z rodziny”. Po zważeniu w hucie przesyłał mi kwit wagowy. Straty szacuję na ok. 50 tys. zł. Czy firma, do której trafiał złom, ma obowiązek udostępnić mi informację odnośnie kwot, jakie pobierał ten pracownik, przywożąc towar moim samochodem? Mam zamiar zwrócić się do nich o to pisemnie, bo telefonicznie nic nie wskórałam. Zastanawiam się nad powiadomieniem policji o oszustwie, bo chodzi o duże straty jak na moją firmę.

Pracownik okradał pracodawcę na dziesiątki tysięcy złotych, jak odzyskać pieniądze?

Udostępnienie danych o transakcjach przez kontrahenta

Tak, jako właścicielowi firmy, a więc kontrahentowi, firma powinna udostępnić Pani wszelkie informacje w tym zakresie. Jeżeli jednak będzie odmawiać – chociaż w mojej ocenie nie ma podstaw – albowiem to Państwa łączył stosunek współpracy i jako właściciel ma Pani uprawnienie do podjęcia wszelkich informacji – to całkiem osobno powinna Pani rozważyć skierowanie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa przez pracownika. Na wniosek sądu lub prokuratora prowadzącego postępowanie firma udostępni wszelką dokumentację w sprawie.

Podejrzenie popełnienia przestępstwa oszustwa

Zgodnie bowiem z treścią art. 286 § 1 Kodeksu karnego (K.k.): „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”.

Do znamion przestępstwa z art. 286 § 1 K.k. należą trzy oszukańcze sposoby jego popełnienia: wprowadzenie innej osoby w błąd, wyzyskanie błędu, wyzyskanie niezdolności innej osoby do należytego pojmowania przedsiębranego działania. Pierwszy i drugi opiera się na błędzie pokrzywdzonego, którego wyobrażenie o rzeczywistości nie odpowiada faktom w zakresie istotnym dla podjęcia decyzji o określonym rozporządzeniu mieniem (wyr. SN z 2.12.2002 r., IV KKN 135/00, Prok. i Pr. – wkł. 2003, Nr 6, poz. 8). Sprawca albo błąd ten wywołuje, przedstawiając pokrzywdzonemu fałszywy obraz rzeczywistości, albo wykorzystuje fakt, że pokrzywdzony z innego powodu jest już w błędzie. Trzeci sposób popełnienia oszustwa wiąże się ze szczególnymi cechami osoby dokonującej rozporządzenia mieniem. Jej niezdolność do należytego pojmowania przedsiębranego działania może mieć charakter zarówno trwały (gdy przyczyną jest np. niedojrzałość), jak i przejściowy (gdy przyczyną jest np. stan odurzenia) (zob. np. wyrok SA we Wrocławiu z 18.12.2015 r., II AKa 307/15, Legalis; wyr. SA w Gdańsku z 18.11.2015 r., II AKa 339/15, Legalis).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zgłoszenie do prokuratury

Jak widać, w Państwa przypadku mogło dojść do spełnienia znamion powyższego czynu zabronionego i wobec tego w mojej ocenie powinna Pani zgłosić do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa, albowiem sąd i organ prowadzący postępowanie przygotowawcze są w stanie zabezpieczyć wszystkie materiały dowodowe w sprawie.

Przykłady

Niewłaściwe rozliczenia za dostawy

Pani Anna, właścicielka firmy sprzedającej złom, zauważyła, że od pół roku jej nowy kierowca, pan Jacek, nie przynosił kwitów wagowych za każdą dostawę. W końcu okazało się, że z każdej dostawy pobierał gotówkę od huty, nie informując o tym pracodawczyni. Pani Anna zwróciła się do huty o udostępnienie pełnych danych transakcji, aby dokładnie ustalić, jakie kwoty przyjmował pan Jacek. Po kilku nieudanych próbach uzyskania tych informacji telefonicznie, postanowiła napisać oficjalne pismo z prośbą o udostępnienie danych. Pani Anna zastanawia się również nad zgłoszeniem sprawy do prokuratury, podejrzewając, że pracownik dopuścił się oszustwa.

Fałszywe kwity wagowe

Pan Marek, prowadzący firmę transportową, zorientował się, że coś jest nie tak, gdy zauważył różnice w ilościach złomu zgłaszanych przez jego kierowcę, a rzeczywistymi danymi z huty. Po dokładniejszej analizie okazało się, że kierowca przesyłał fałszywe kwity wagowe i pobierał gotówkę na boku. Pan Marek skontaktował się z hutą w celu uzyskania szczegółowych informacji o każdej transakcji. Niestety, jego prośby zostały odrzucone telefonicznie. W związku z podejrzeniem oszustwa, pan Marek zamierza wystosować oficjalne pismo oraz rozważa zgłoszenie sprawy do odpowiednich organów ścigania.

Niezgłoszone dodatkowe opłaty

Pani Katarzyna, właścicielka firmy zajmującej się sprzedażą złomu, dowiedziała się przypadkowo od pracowników huty, że jej kierowca, pan Piotr, pobierał dodatkowe opłaty za dostawy złomu, które nigdy nie trafiły do kasy firmy. Straty oszacowane przez panią Katarzynę wynoszą około 50 tys. zł. Chcąc potwierdzić te informacje, zwróciła się do huty z prośbą o szczegółowe dane dotyczące transakcji dokonanych przez pana Piotra. Po kilku bezskutecznych próbach telefonicznych, zdecydowała się napisać oficjalne pismo do huty oraz rozważa powiadomienie policji o podejrzeniu popełnienia oszustwa przez pracownika.

Podsumowanie

W artykule omówiono problem nieuczciwego pracownika, który pobierał niezgłoszone kwoty pieniędzy za dostawy złomu, powodując straty finansowe dla firmy. Właścicielka firmy stara się uzyskać od kontrahenta pełne dane transakcji w celu wyjaśnienia sytuacji oraz rozważa zgłoszenie sprawy do prokuratury, aby przeciwdziałać dalszym oszustwom.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej online lub chcesz, abyśmy przygotowali dla Ciebie profesjonalne pisma? Skontaktuj się z nami, a zapewnimy Ci wsparcie i doradztwo na najwyższym poziomie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 2002 r., IV KKN 135/00
3. Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 18.12.2015 r., II AKa 307/15
4. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 18 listopad 2015 r., II AKa 339/15