Praca w Niemczech rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej• Autor: Grzegorz Gęborek |
Czy mając kartę rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, mogę mieszkać i pracować w Niemczech? Jestem inżynierem. |
|
Jakie warunki musi spełnić obywatel państwa trzeciego (niebędącego członkiem Unii Europejskiej) aby móc podjąć pracę w Niemczech?Zadane przez Pana pytanie dotyczy warunków, jakie musi spełnić obywatel państwa trzeciego (niebędącego członkiem Unii Europejskiej) posiadający wydane w tym państwie zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, by móc podjąć pracę w Niemczech.
W przypadku takich pracowników zastosowanie znajdą przepisy niemieckiej ustawy o pobycie (Aufenthaltsgesetzes), która określa podstawowe zasady dotyczące zatrudniania pracowników z państw trzecich.
Dodatkowo, w oparciu o powyższą ustawę, niemieckie ministerstwo pracy wydało dwa rozporządzenia regulujące zatrudnianie cudzoziemców. Są to:
Cudzoziemiec posiadający obywatelstwo państwa trzeciego powinien posiadać zezwolenie na pobyt (Aufenthaltstitel), które może mieć różne formy. Mowa o:
Zezwolenie na pobyt i pracę w Niemczech dla rezydenta długoterminowego Unii EuropejskiejDwa pierwsze zezwolenia są wydawane na czas określony, pozostałe – bezterminowo. Posiadacz zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej wydanego w innym państwie członkowskim niż Niemcy może wjechać do Niemiec bez dodatkowych zezwoleń (za wyjątkiem zezwoleń wydanych w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Danii). W zasadzie dokument ten pozwala na łatwiejsze uzyskanie zezwolenia na pobyt i pracę w innym niż państwo wystawiające państwie członkowskim.
Jeżeli taka osoba jednak chce przebywać na terytorium Niemiec dłużej niż 3 miesiące i pracować, udziela się jej zezwolenia na pobyt (Aufenthaltserlaubnis für Drittstaatsangehörige, die den Titel „Daueraufenthalt EG” in einem anderen EU-Mitgliedstaat erworben haben) w oparciu o § 38 ust. 1 ustawy o pobycie. Przepis ten nie znajduje zastosowania, jeżeli ta osoba:
Prawo pobytu na okres 12 miesięcyZezwolenie na podstawie § 38 ust. 1 ustawy o pobycie jest wydawane na okres 12 miesięcy i uprawnia do czynności zawodowych jedynie, jeżeli spełnione są przesłanki określone w § 18 ust. 2 (federalna agencja pracy wyda zezwolenie na pracę), § 19 (przesłanki dot. pracowników naukowych), § 19a (przesłanki dot. uzyskania niebieskiej karty UE) albo 21 (przesłanki dot. osób prowadzących samodzielną działalność).
W celu uzyskania powyższego zezwolenia należy posiadać:
Inżynierowie o specjalizacjach budowa maszyn, budowa pojazdów oraz elektrotechnika mają ułatwiony dostęp do rynku pracy w Niemczech.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Grzegorz Gęborek Aplikant radcowski, absolwent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą na kierunkach Bachelor i Master of German and Polish Law ze specjalizacją niemieckie prawo karne. Specjalizuje się w polskim i niemieckim prawie cywilnym oraz procedurze cywilnej. Biegle włada jęz. niemieckim (z uwzględnieniem niemieckiej terminologii prawniczej) oraz jęz. angielskim. Naszym klientom doradza w szczególności w zakresie niemieckiego prawa cywilnego oraz karnego. |
|