Praca podczas studiów a okresy składkowe ZUS• Autor: Łukasz Obrał |
Gdy studiowałam, na czwartym semestrze studiów stacjonarnych zaszłam w ciążę i nie zaliczyłam jednego przedmiotu. Otrzymałam urlop macierzyński. Po urodzeniu dziecka rozpoczęłam dalszą naukę na tym samym kierunku na czwartym semestrze, tyle że na studiach zaocznych, i podjęłam pracę w szkole. Nie miałam żadnych przerw pomiędzy nauką a pracą. Czy będzie mi się liczył czas nauki na studiach stacjonarnych do emerytury? |
|
Okresy nauki w szkole wyższej przy ustalaniu prawa do emeryturyZgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.) przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe.
Stosownie do art. 7 pkt 9 ustawy okresami nieskładkowymi są okresy nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki w wymiarze określonym w programie studiów. Zaliczenie lat nauki w szkole wyższej do okresów nieskładkowych odbywa się niezależnie od tego, w jakim trybie odbywały się studia.
Aby czas nauki w szkole wyższej zaliczono do okresu nieskładkowego, nauka musi zostać ukończona (uzyskanie dyplomu lub zaliczenie wszystkich semestrów przewidzianych programem studiów), a także musi odbywać się na jednym kierunku. Wówczas jako okres nieskładkowy zalicza się czas nauki według programu studiów, a nie według tego, ile lat trwały studia w przypadku konkretnej osoby. Zaliczeniu podlegają okresy z góry ustalone w programie studiów, np. studia 5-letnie – 5 lat okresu nieskładkowego.
Natomiast według art. 11 ustawy, jeżeli okresy składkowe i nieskładkowe zbiegają się w czasie, to przy ustalaniu prawa do świadczeń określonych w ustawie uwzględnia się okres korzystniejszy. Okresy wykonywania pracy zarobkowej zamiast studiów w szkole wyższej przy ustalaniu prawa do emeryturyZ uwagi na powyższe należy uznać, że jeżeli w czasie studiów wykonywała Pani pracę zarobkową, to ZUS zaliczy okres wykonywania tej pracy (okres składkowy) zamiast studiów w szkole wyższej (okres nieskładkowy).
Jeżeli ukończyła Pani studia, to ZUS zaliczy jako okres nieskładkowy ten okres studiów, w którym Pani nie pracowała: 3 semestry i tę część czwartego semestru, w której Pani nie pracowała, a jako okres składkowy zaliczy lata, w których Pani pracowała w trakcie nauki.
ZUS nie zaliczy do okresu nieskładkowego czwartego semestru studiów dziennych, którego Pani nie zaliczyła, oraz okresu urlopu dziekańskiego.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Łukasz Obrał Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale