Praca na pół etatu a podstawowe miejsce pracy• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Jestem profesorem tytularnym. Czy pracując na uczelni na pół etatu (umowa o pracę) po zakończeniu okresu mianowania muszę wskazać uczelnię jako podstawowe miejsce pracy? |
|
Wskazanie przez nauczyciela akademickiego podstawowego miejsca pracyOdpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z definicją określoną w ustawie z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym przez podstawowe miejsce pracy rozumie się uczelnię albo jednostkę naukową, w której nauczyciel akademicki lub pracownik naukowy jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, wskazaną w akcie stanowiącym podstawę zatrudnienia jako podstawowe miejsce pracy; w tym samym czasie podstawowe miejsce pracy może być tylko jedno.
W art. 129 ust. 1 tej ustawy określono, iż „nauczyciel akademicki zatrudniony w uczelni publicznej może podjąć lub kontynuować zatrudnienie w ramach stosunku pracy tylko u jednego dodatkowego pracodawcy prowadzącego działalność dydaktyczną lub naukowo-badawczą. Podjęcie lub kontynuowanie przez nauczyciela akademickiego dodatkowego zatrudnienia w ramach stosunku pracy u pracodawcy, o którym mowa w zdaniu pierwszym, wymaga zgody rektora. Podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia bez zgody rektora stanowi podstawę rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem w uczelni publicznej stanowiącej podstawowe miejsce pracy”.
Z przepisu art. 129 ust. 1 ustawy wynika, że zgoda rektora na podjęcie dodatkowej pracy przez nauczyciela akademickiego jest konieczna, jeżeli praca ta dotyczy stosunku pracy u dodatkowego pracodawcy prowadzącego działalność dydaktyczną lub naukowo-badawczą. Zawarcie z nauczycielem akademickim stosunku pracy na podstawie mianowania a oświadczenie o podstawowym miejscu pracyStosując wnioskowanie a contrario (z łac. przeciwne), jeżeli dodatkowa praca nie będzie podejmowana lub kontynuowana u pracodawcy prowadzącego działalność dydaktyczną lub naukowo-dydaktyczną (np. jako zatrudnienie w drugiej uczelni w charakterze nauczyciela akademickiego), to zgoda rektora na podjęcie takiego dodatkowego zatrudnienia nie będzie konieczna. Np. zgoda taka nie byłaby wymagana na pracę w firmie, która nie prowadzi działalności naukowo-dydaktycznej.
Warunkiem zawarcia z nauczycielem akademickim stosunku pracy na podstawie mianowania jest złożenie na piśmie oświadczenia, że uczelnia jest dla niego podstawowym miejscem pracy w rozumieniu ustawy.
Podsumowując – skoro jest Pan zatrudniony jedynie na pół etatu, a do tego nie stara się Pan o zatrudnienie na podstawie mianowania, to uczelnia, w której jest Pan zatrudniony nie może być Pana podstawowym miejscem pracy – z powodu braku pełnego etatu. Nie musi więc Pan wskazywać tej uczelni jako podstawowego miejsca pracy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale