.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Praca w restauracji na statku a podatek

• Autor: Marcin Sądej

Pracuję w restauracji na statku należącym do USA. Czy muszę płacić podatek w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Miejsce płacenia podatku dochodowego ocenia się w oparciu o przepisu ustawy PIT oraz konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z ustawą PIT „za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

Jeżeli choć jeden z powyższych warunków zostanie spełniony, będzie to oznaczało, że podlega Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

 

Dodatkowo trzeba sięgnąć do treści właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W internecie ustaliłem, że siedziba firmy Pana firmy faktycznie znajduje się w USA, co w rezultacie oznacza, że należy przeanalizować treść polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z art. 16 tej umowy „wynagrodzenia otrzymywane z tytułu wykonywanej pracy lub usług osobistych jako pracownik na statku lub samolocie eksploatowanym w transporcie międzynarodowym przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw będą zwolnione od opodatkowania przez drugie Umawiające się Państwo, jeżeli taka osoba fizyczna jest członkiem regularnej załogi statku lub samolotu”.

 

W konsekwencji dochody, które Pan osiągnął z pracy najemnej na pokładzie statków eksploatowanych w komunikacji międzynarodowej, są zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym w Polsce. Zatem w przypadku osiągnięcia dochodów za pracę na statku armatora amerykańskiego nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego.

 

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, w piśmie nr IPTPB2/415-228/13-2/JR, z 12 czerwca 2013 r., w którym czytamy:

 

„Dochody Wnioskodawczyni osiągane z pracy na statkach wycieczkowych eksploatowanych przez przedsiębiorstwa armatorskie z siedzibą w USA są w Polsce zwolnione od opodatkowania. Jak również przy obliczaniu wysokość podatku należnego od dochodów osiągniętych przez Wnioskodawczynię w Polsce nie będzie Ona uwzględniała dochodów osiągniętych z pracy na statkach wycieczkowych eksploatowanych przez przedsiębiorstwa armatorskie z siedzibą w USA”.

 

Podsumowując, dochód uzyskany z tytułu pracy na pokładzie statku należącego do armatora z siedzibą w USA będzie w Polsce zwolniony od podatku. W rezultacie nie musi Pan składać żadnych zeznań podatkowych przed polskim urzędem skarbowym.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu