.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Praca w Niemczech a emerytura w Polsce, co warto wiedzieć?

• Data: 12-03-2025 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Kilka lat temu pracowałam w Niemczech. Chciałabym, aby ZUS przeliczył moją emeryturę. Powiedziano mi, że powinnam złożyć wniosek do niemieckiego ubezpieczyciela o przyznanie mi emerytury. Emerytury nie przyznano mi, bo okres pracy wynosił jedynie 10 miesięcy. W ZUS-ie powiedziano mi, że po decyzji niemieckiego ubezpieczyciela polska placówka przeliczy mi świadczenie. ZUS emeryturę mi ostatecznie przeliczył, ale kwota, o którą wzrosło moje świadczenie, jest niewielka. Suma pieniędzy na moim niemieckim koncie jest dość spora, liczyłam więc na wyższą kwotę podwyżki. Chciałabym wiedzieć, dlaczego tego nie uwzględniono i czy w związku z tym mogę zwrócić się do niemieckiego ubezpieczyciela o jednorazowe wypłacenie mi tych pieniędzy? Może ZUS powinien to uwzględnić lub zwrócić się z tym do niemieckiego oddziału? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Praca w Niemczech a emerytura w Polsce, co warto wiedzieć?

Okresy ubezpieczenia w państwach UE

Nie ma możliwości, aby ZUS doliczył Pani składki, które wpłacone zostały do niemieckiego urzędu. Zgodnie z postanowieniami rozporządzeń wspólnotowych w zakresie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób pracujących na własny rachunek oraz do członków ich rodzin – przemieszczających się w granicach Unii Europejskiej [Rozporządzenie (EWG) Rady Nr 1408/71 z dnia 14.06.1971 r. oraz Rozporządzenie (EWG) Rady Nr 574/72 z dnia 21.03.1972 r.] przy ustalaniu uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych i obliczaniu ich wysokości, uwzględnia się okresy ubezpieczenia przebyte przez wnioskodawcę w różnych państwach członkowskich.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zgodnie z art. 52 ust. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz. Urz. UE L 166 z 30.04.2004, s. 1, z późn. zm.), które uchyliło rozp. Rady (EWG) nr 1408/71, z zastrzeżeniem rozwiązań przyjętych w art. 87 ust. 8 i art. 90 ust. 1 rozp. PE i Rady (WE) nr 883/2004:

„Właściwa instytucja ustala wysokość świadczeń, jakie byłyby należne:

a) zgodnie z ustawodawstwem, które stosuje, wyłącznie w przepadkach, gdy warunki uprawnienia do świadczeń zostały spełnione wyłącznie na podstawie prawa krajowego (świadczenie niezależne);

b) poprzez ustalenie teoretycznej kwoty świadczenia, a następnie kwoty rzeczywistej (świadczenie proporcjonalne), w następujący sposób:

i) teoretyczna kwota świadczenia jest równa świadczeniu, o które zainteresowany mógłby się ubiegać, gdyby wszystkie okresy ubezpieczenia i/lub zamieszkania, ukończone z uwzględnieniem ustawodawstw pozostałych Państw Członkowskich, zostały ukończone na podstawie ustawodawstwa, które jest stosowane w dniu przyznania świadczenia. Jeżeli, zgodnie z tym ustawodawstwem, kwota świadczenia nie zależy od długości ukończonych okresów ubezpieczenia, kwota ta zostaje uznana za kwotę teoretyczną;

ii) instytucja właściwa ustala następnie rzeczywistą kwotę świadczenia proporcjonalnego, stosując do kwoty teoretycznej stosunek długości okresów ubezpieczenia ukończonych przed realizacją ryzyka na podstawie stosowanego przez nią ustawodawstwa, do całkowitej długości okresów ubezpieczenia, ukończonych przed realizacją ryzyka na podstawie ustawodawstw wszystkich zainteresowanych Państw Członkowskich”.

Doliczono Pani okres pracy za granicą. Ale ZUS nie będzie płacił emerytury od wysokości składek, które leżą na koncie niemieckiej instytucji ubezpieczeniowej.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Krótkie zatrudnienie w Niemczech i minimalna podwyżka emerytury
Pani Marta, która pracowała w Niemczech przez 8 miesięcy, zgłosiła się do ZUS, by uwzględnić ten okres przy obliczaniu emerytury. Niemiecki urząd nie przyznał jej świadczenia, ponieważ nie spełniła wymaganego minimum okresów składkowych. ZUS doliczył jej jednak ten czas do polskiego stażu pracy. Po przeliczeniu emerytury świadczenie wzrosło zaledwie o 20 zł miesięcznie, co rozczarowało Panią Martę.

 

Wysokie składki w Niemczech, brak prawa do emerytury
Pan Tomasz pracował w Niemczech przez rok i opłacał wysokie składki ubezpieczeniowe. Po powrocie do Polski dowiedział się, że nie ma prawa do niemieckiej emerytury z powodu krótkiego okresu pracy. Mimo że niemieckie składki były znaczne, polski ZUS uwzględnił jedynie proporcjonalną część jego zagranicznego stażu, co nie wpłynęło znacząco na wysokość jego emerytury.

 

Przeliczenie emerytury po wielu latach pracy w Niemczech
Pani Ewa spędziła 15 lat pracując w Niemczech, gdzie uzyskała prawo do niemieckiej emerytury. Po osiągnięciu wieku emerytalnego w Polsce zgłosiła się do ZUS, który przeliczył jej świadczenie uwzględniając także niemiecki staż. Mimo że otrzymuje niemiecką emeryturę, polska emerytura została jedynie nieznacznie podwyższona, ponieważ świadczenie proporcjonalne obliczono na podstawie polskiego stażu i niskiej podstawy składkowej.

Podsumowanie

Praca za granicą, w tym w Niemczech, może wpłynąć na wysokość polskiej emerytury, jednak ZUS uwzględnia jedynie proporcjonalną część okresów składkowych. Niemieckie składki nie są przekazywane do Polski, a prawo do niemieckiej emerytury zależy od spełnienia wymaganego minimum okresów ubezpieczenia. Warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację i skonsultować się z instytucjami ubezpieczeniowymi, aby uniknąć rozczarowania co do wysokości świadczeń.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z emeryturą z zagranicy lub składkami ZUS? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi eksperci przygotują dla Ciebie indywidualną poradę prawną lub pismo.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu