Praca sprzątaczki w szkole• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Pracuję jako sprzątaczka w szkole podstawowej. Do tej pory były zatrudnione trzy osoby na cały etat. Teraz zlikwidowano jeden etat, dokładając nam metrów do sprzątania. Chciałabym się dowiedzieć, ile metrów do sprzątania przysługuje na jedną osobę? |
|
Czy przepisy prawa określają wielkość powierzchni jaką ma sprzątać pracownik zatrudniony w pełnym etacie na stanowisku sprzątaczki?Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że niestety obecnie obowiązujące przepisy prawa nie określają wielkości powierzchni, którą pracownik zatrudniony na stanowisku sprzątaczki w szkole ma sprzątać. W obecnie zmienionym już Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 3 lipca 1996 r. w sprawie zasad wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń dla pracowników nie będących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez organy administracji rządowej istniał § 19 pkt 4, zgodnie z którym za każdy dodatkowy 1 m2 z tytułu sprzątania, powyżej 350 m2 przysługiwał dodatek do wynagrodzenia od 5% do 7% stawki godzinowej na jedną osobę.
Przepis ten ma obecnie zupełnie inne brzmienie i nie określa już dodatków za m2 powierzchni. Ponadto przepis ten obowiązywał tylko pracowników zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organ administracji państwowej (czyli przez ministrów), a nie w szkołach samorządowych.
Jeśli metraż jaki ma Pani sprzątać nie został określony w Pani umowie o pracę, albo w zakresie obowiązków, to dyrektor ma prawo przydzielić Pani do sprzątania dowolną powierzchnię.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale