Groźby i szantaż ze strony ojca dziecka• Autor: Łukasz Obrał |
Urodziłam córkę 6 miesięcy temu z tzw. związku pozamałżeńskiego. Nie mieszkam już z ojcem dziecka, a w czasie ciąży – z powodu nękania mnie przez niego (wmawianie mi zdrad, wydzwanianie do osób trzecich, żeby mnie sprawdzić, wypieranie się ojcostwa) – stwierdzono u mnie depresję. Dziecko ma zasądzone 200 zł alimentów, ale ojciec ostatnio wpłacił 190 zł, „bo nie będzie płacił na państwo”. Ojciec przyjeżdża do dziecka, kiedy chce, co mi nie odpowiada. Dotąd był tylko 2 razy. Grozi mi oddaniem sprawy do sądu o przyznanie mu opieki nad dzieckiem. Boję się go bardzo, grozi mi i szantażuje mnie. Czy mogę stracić dziecko? |
|
Czy były partner ma szanse na przysądzenie mu opieki nad wspólnym dzieckiem?Przede wszystkim nie powinna się Pani martwić, że w razie gdyby ojciec dziecka wystąpił do sądu rodzinnego o powierzenie mu bieżącej opieki nad dzieckiem, to sąd mu ją przyzna. W ewentualnym postępowaniu sądowym sąd będzie kierował się dobrem dziecka.
Depresja a sprawowanie władzy rodzicielskiejTo, że miała Pani problemy z depresją, nie powinno mieć dużego wpływu na ewentualne orzeczenie o sprawowaniu władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, zwłaszcza jeżeli w chwili obecnej zapewnia Pani dziecku prawidłową opiekę, rozwój i wychowanie. Co zrobić gdy ojciec dziecka nie płaci zasądzonych alimentów?Jeżeli ojciec dziecka nie płaci alimentów w wysokości uzgodnionej w ugodzie zawartej przed sądem, to może Pani wystąpić do komornika o egzekucję tych alimentów. Wniosek o pozbawienie ojca praw rodzicielskichGdyby ojciec dziecka nadal nie wykazywał zainteresowania dzieckiem, nie dbał o niego i nie utrzymywał z nim kontaktów, to może Pani zastanowić się nad wnioskiem o pozbawienie ojca władzy rodzicielskiej.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Łukasz Obrał Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale