Powrót do wojska i przejście na emeryturę• Autor: Radca prawny Michał Soćko |
W 1995 r. zostałem powołany do zasadniczej służby wojskowej, którą pełniłem do 2009 z powodu wygaśnięcia kontraktu. Dziś mogę wrócić do wojska. Czy po przesłużeniu roku i 3 miesięcy będę mógł przejść na emeryturę? |
|
Przesłanki nabycia emerytury wojskowejW pierwszej kolejności sięgnąć należy do przepisów ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (t.j. Dz.U. 2016 poz. 1037), zwanej dalej także „u.z.e.z.” Artykuł 12 i n. u.z.e.z. przewidują ogólne przesłanki nabycia emerytury wojskowej. Stanowią one jak niżej:
„Art. 12. Emerytura wojskowa przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który w dniu zwolnienia z tej służby posiada 15 lat służby wojskowej w Wojsku Polskim, z zastrzeżeniem art. 12a, z wyjątkiem żołnierza, który ma ustalone prawo do emerytury określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obliczonej z uwzględnieniem okresów służby wojskowej w Wojsku Polskim i okresów równorzędnych z tą służbą.
Art. 12a. Do okresów służby wojskowej, od których uzależnione jest nabycie prawa do emerytury, zalicza się okres urlopu wychowawczego w wymiarze łącznym nie większym niż 3 lata.
Art. 13. 1. Jako równorzędne ze służbą wojskową w Wojsku Polskim traktuje się: 1) przypadające w czasie od dnia 1 września 1939 r. okresy: a) działalności w ruchu oporu, z wyłączeniem tajnego nauczania, b) służby w armiach sojuszniczych, c) pobytu w niewoli lub w obozach dla internowanych żołnierzy; 2) okresy służby uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury policyjnej. 2. Nie traktuje się jako służby w Wojsku Polskim służby w latach 1944–1956 w Informacji Wojskowej, sądownictwie wojskowym i w prokuraturze wojskowej, jeżeli emerytowi udowodniono w trybie postępowania karnego lub dyscyplinarnego stosowanie represji wobec osób podejrzanych lub skazanych za działalność podjętą na rzecz suwerenności i niepodległości Polski. 3. Postępowanie w sprawach, o których mowa w ust. 2, należy do właściwości Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Instytutu Pamięci Narodowej. O dokonanych ustaleniach Komisja powiadamia właściwy wojskowy organ emerytalny”. Okresy służby wojskowej zaliczane do stażu emerytalnegoZgodnie z powyższymi przepisami emerytura wojskowa przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który w dniu zwolnienia z tej służby posiada 15 lat służby wojskowej w Wojsku Polskim. Przy czym do okresu tego wlicza się także okres urlopu wychowawczego w wymiarze łącznym nie większym niż 3 lata (art. 12a u.z.e.z.).
Na uwagę zasługuje zwłaszcza zwrot „15 lat służby wojskowej w Wojsku Polskim”. Określenie „okres służby wojskowej w Wojsku Polskim” oznacza służbę zasadniczą (z poboru) i zawodową (tak: K. Jankowska, I. Jędrasik-Jankowska, Komentarz do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, [w:], Prawo do emerytury. Komentarz do ustaw z orzecznictwem, Warszawa 2011, komentarz do art. 12).
Jako równorzędne ze służbą wojskową traktowane są przypadające w czasie od dnia 1 września 1939 r. okresy:
Nie jest jednak możliwe nabycie prawa do emerytury wojskowej w sytuacji, gdy wcześniej doszło do ustalenia prawa do emerytury powszechnej, z uwzględnieniem okresu pełnionej służby. Nie jest więc możliwa sytuacja, w której żołnierz najpierw nabędzie się prawo do emerytury powszechnej z uwzględnieniem służby wojskowej, a później wystąpi o ustalenie prawa do emerytury wojskowej z tytułu tej służby. Wiek emerytalny żołnierzy rozpoczynających służbę od 01.01.2013Należy także wspomnieć, że wiek emerytalny żołnierzy rozpoczynających służbę od 01.01.2013 r. został podwyższony (ukończone 55 lat życia i co najmniej 25 lat służby wojskowej w Wojsku Polskim). Stanowi o tym art. 18a u.z.e.z.
Nie znajdzie on jednak zastosowania do Pana, gdyż dotyczy tylko żołnierzy rozpoczynających służbę po raz pierwszy od 01.01.2013 r. Z Pana zaś relacji wynika, że pełnił Pan służbę od 1995 r.
Zatem po odsłużeniu 1 roku i 9 miesięcy powinien Pan nabyć prawo do emerytury wojskowej, gdyż będzie miał Pan odsłużone w Wojsku Polskim 15 lat.
Niemniej jednak, w miarę możliwości, doradzałbym odsłużenie nieco dłuższego okresu, żeby nie było wątpliwość podczas obliczania okresów wysługi wojskowej. Poza tym z każdym rokiem będzie Pan nabywał dodatkowo 2,6 podstawy wymiaru emerytury.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Michał Soćko Ukończył w 2010 r. stacjonarne studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, zwieńczone ocenę bardzo dobrą na dyplomie. Następnie, w latach 2011-2013, odbył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Lublinie, uzyskując przy tym pochwałę Dziekana za bardzo dobre wyniki z kolokwiów rocznych. Po złożeniu egzaminów radcowskich w 2014 r. został wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Równolegle z aplikacją radcowską, w latach 2012-2015, był uczestnikiem studiów trzeciego stopnia na kierunku prawo, prowadzonych w Zakładzie Prawa Pracy, Wydziału Prawa i Administracji, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studia te ukończył, broniąc pracę doktorską zatytułowaną Potrącenie i egzekucja z wynagrodzenia za pracę, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Teresy Liszcz, sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Od 2017 r. jest nauczycielem akademickim w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Wykłada prawo administracyjne, cywilne i prawo pracy. Michał Soćko jest autorem kilkunastu artykułów naukowych napisanych w języku polskim, jak i angielskim oraz uczestnikiem licznych konferencji naukowych, w tym międzynarodowych. Specjalizuje się w szeroko rozumianym prawie cywilnym i administracyjnym (m.in. w prawie rzeczowym, spadkowym, zobowiązań, rodzinnym i opiekuńczym, prawie autorskim), ze szczególnym uwzględnieniem prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa pomocy społecznej oraz świadczeń rodzinnych. Obecnie prowadzi działalność gospodarczą w formie Kancelarii Radcy Prawnego udzielając pomocy prawnej organom administracji publicznej, podmiotom gospodarczym oraz osobom fizycznym. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale