Powołanie jako rezerwista na ćwiczenia - jak uniknąć?• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Dostałem powołanie do wojska jako rezerwista na ćwiczenia. Czy mogę jakoś tego uniknąć, np. zwolnieniem lekarskim (mam kontuzję)? |
|
Niestawienie się na ćwiczeniach rezerwy z powodu chorobyZgodnie z § 6 rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 15 czerwca 2015 r. w sprawie ćwiczeń wojskowych (Dz. U. z 2015 r., poz. 950) „w przypadku gdy osoba przeniesiona do rezerwy niebędąca żołnierzem rezerwy, której doręczono kartę powołania, nie może stawić się do odbycia ćwiczeń wojskowych w terminie określonym w tej karcie z powodu obłożnej choroby lub z powodu siły wyższej, niezwłocznie zawiadamiają o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień”.
Po ustaniu przyczyny niestawienia się osoba przeniesiona do rezerwy niebędąca żołnierzem rezerwy zgłasza się niezwłocznie do wojskowego komendanta uzupełnień, przedstawiając dokumenty potwierdzające zaistnienie przyczyny niestawienia się, a następnie, jeżeli czas trwania ćwiczeń wojskowych nie dobiegł końca, jest kierowana do jednostki wojskowej w celu uczestnictwa w tych ćwiczeniach do czasu ich zakończenia określonego w karcie powołania. Zwolnienie lekarskie w czasie wezwania na ćwiczenia przez WKUPodsumowując – jeśli ma Pan problem kontuzją, który skutkuje otrzymaniem zwolnienia lekarskiego, powinien Pan poprosić o zwolnienie lekarskie w dwóch egzemplarzach: jeden dla pracodawcy, drugi dla WKU. Po otrzymaniu tego zwolnienia powinien Pan zawiadomić wojskowego komendanta uzupełnień.
Jeśli zwolnienie skończy się, zanim skończą się ćwiczenia – ma Pan obowiązek stawić się na ćwiczenia i wziąć w nich udział do czasu ich zakończenia.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale