.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Potrącenie rowerzysty, dlaczego starosta odebrał prawo jazdy, mimo wyroku sądu?

• Data: 22-12-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Młody kierowca zaślepiony porannym słońcem potrącił sąsiadkę jadącą na rowerze (rowerzystka miała złamaną nogę) – młody kierowca z uprawnieniami krócej niż dwa lata, już jest po sprawie w sądzie – mandat, zadośćuczynienie. Sprawa zamknięta. Uszczerbek na zdrowiu, szpital dłużej niż 7 dni. Sąd nie odebrał uprawnień. Starosta po czasie – TAK. Czy to możliwe, żeby starosta był ponad sądem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Potrącenie rowerzysty, dlaczego starosta odebrał prawo jazdy, mimo wyroku sądu?

Nieumyślne spowodowanie wypadku

Zgodnie z treścią art. 177 § 1 Kodeksu karnego „kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Mając natomiast na uwadze art. 157 § 1, „kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Mamy tu przykład tzw. średniego uszczerbku na zdrowiu, co oznacza takie naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, który trwa powyżej 7 dni, ale nie mieści się w kategorii ciężkiego uszczerbku”.

Nie każde spowodowanie wypadku będzie skutkować odpowiedzialnością z art. 177, ponieważ warunkiem uznania wypadku za przestępstwo jest naruszenie dobra prawnego innej niż sprawca osoby, w postaci jej życia lub zdrowia, na określonym w tym przepisie poziomie. Skutkiem opisanym w art. 177, warunkującym odpowiedzialność karną, jest uszczerbek na zdrowiu, a przy wypadku ciężkim również śmierć człowieka. Jako"średni wypadek" określa się sytuację opisaną w § 1, ze skutkiem w postaci obrażeń opisanych w art. 157 § 1.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wyrok sądu

Zgodnie natomiast z treścią art. 42:

„§ 1. Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

§ 1a. Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w razie skazania za przestępstwo określone w:

1) art. 178b lub art. 180a;

2) art. 244, jeżeli czyn sprawcy polegał na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

§ 2. Sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, art. 174 lub art. 177”.

Jak wiec Pan widzi, w przypadku dopuszczenia się powyższego czynu sąd nie musi orzec zakazu prowadzenia pojazdów, a jedynie może orzec taki zakaz – może więc odstąpić od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów, co stało się w Państwa przypadku.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Decyzja starosty sprzeczna z wyrokiem

Wobec tego w mojej ocenie starosta nie powinien wydawać decyzji o zatrzymaniu uprawnień, bowiem sąd nie orzekł takiego zakazu – konieczne jest więc złożenie odwołania od decyzji w przypisanym terminie. Jak wynika bowiem z wyroku Trybunału Konstytucyjnego w podobnej sprawie, starosta nie może swoim zasięgiem rozszerzać decyzji sądu w zakresie zakazu kierowania pojazdami.

To samo potwierdził WSA w Poznaniu z dnia 29.04.2023 r. (sygn. akt III SA/Po 170/21) wskazując, iż decyzja starosty na podstawie art. 103 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami jest decyzją związaną, co oznacza że starosta musi działać w granicach związania sądu i nie może interpretować sam wydanego wyroku karnego.

Dlatego też w Państwa przypadku mogło dojść do naruszenia art. 103 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami, gdyż zakaz w ogóle nie został orzeczony, a więc starosta nie mógł wydać decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy – nie miał takiej podstawy, bo przepis jasno mówi, iż organ może wydać decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnień, w przypadku orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów przez sąd. Proszę więc złożyć odwołanie od decyzji, powołując się na powyższe – mogło bowiem dojść do pomyłki lub niedopatrzenia.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Sprawa pierwsza
Młody kierowca, który dopiero co uzyskał prawo jazdy, potrącił pieszego na przejściu dla pieszych, gdy światło słoneczne oślepiło go na chwilę. Sąd uznał, że zdarzenie miało charakter nieumyślny, wymierzył mandat oraz zadośćuczynienie dla poszkodowanego, jednak nie orzekł zakazu prowadzenia pojazdów. Kilka miesięcy później kierowca otrzymał decyzję starosty o cofnięciu prawa jazdy, mimo że sąd nie wydał takiego zakazu. Dopiero po odwołaniu kierowca odzyskał swoje uprawnienia.

 

Sprawa druga
Doświadczony kierowca, mający czystą kartotekę, potrącił rowerzystkę na wąskiej drodze wiejskiej podczas manewru wyprzedzania. Poszkodowana miała złamaną rękę, co wymagało kilkutygodniowej rehabilitacji. Sąd orzekł grzywnę i obowiązek zadośćuczynienia, lecz uznał, że nie ma podstaw do zabrania prawa jazdy. Starosta, powołując się na art. 103 ustawy o kierujących pojazdami, postanowił cofnąć uprawnienia. Decyzja została uchylona przez WSA po interwencji prawnika.

 

Sprawa trzecia
Kierowca autobusu komunikacji miejskiej został oskarżony o spowodowanie kolizji, w której pasażerka doznała urazu kręgosłupa. Sąd, biorąc pod uwagę dobrą reputację kierowcy i brak wcześniejszych wykroczeń, ograniczył karę do grzywny i wypłaty odszkodowania, bez zakazu prowadzenia pojazdów. Mimo to starosta wydał decyzję administracyjną o cofnięciu prawa jazdy zawodowego, co uniemożliwiło kierowcy powrót do pracy. Dopiero po długotrwałej batalii w sądzie administracyjnym decyzja została uchylona.

Podsumowanie

Decyzja starosty o cofnięciu prawa jazdy, sprzeczna z wyrokiem sądu, może budzić wątpliwości prawne. Sądy mają prawo odstąpić od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów, co powinno wiązać także starostę. Jeśli spotkała Cię podobna sytuacja, złóż odwołanie, powołując się na obowiązujące przepisy i wyroki sądów administracyjnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej lub profesjonalnego pisma w swojej sprawie? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my zajmiemy się resztą! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami - Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151
3. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjngo w Poznaniu z dnia 29.04.2023 r. sygn. akt III SA/Po 170/21

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu