.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Poszukuje mnie polska policja z powodu alimentów, co robić?

• Autor: Eliza Rumowska

Przed 10 laty wyemigrowałem z żoną i trojgiem dzieci za granicę. Po wyjeździe zaprzestałem płacenia alimentów zasądzonych na moją nieślubną córkę. Obecnie ona jest już pełnoletnia. Niestety nie mam z nią żadnego kontaktu, nawet nie wiem, gdzie mieszka. Właśnie się dowiedziałem, że jestem poszukiwany przez policję prawdopodobnie z powodu długu alimentacyjnego. Jak mogę prawnie rozwiązać ten problem? Czy grozi mi więzienie po przyjeździe do Polski? Dodam, że nie posiadam meldunku w Polsce.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Realia, stan prawny i nacisk na wykonanie przepisów alimentacyjnych w Polsce w ostatnich latach ewoluuje w kierunku coraz większych restrykcji i egzekwowania odpowiedzialności długów alimentacyjnych. Chodzi tu szczególnie o długi wobec podmiotów typu OPS czy ZUS, które niejako za Pana spełniały przez te lata obowiązek alimentacyjny wobec Pańskiej córki, wypłacając zasiłek alimentacyjny z funduszu alimentacyjnego.

 

Teraz prawdopodobnie służby społeczne uruchomiły mechanizmy administracyjne, które mają zmierzać albo do wyegzekwowania od Pana zaległych kwot, albo do ujęcia Pana i osadzenia za uchylanie się od alimentacji, za co rzeczywiście w oparciu o art. 209 Kodeksu karnego w Polsce grozi także kara pozbawienia wolności.

 

Jeżeli więc nie ma Pan kontaktu z córką, ale zna Pan jej miejsce zameldowania, warto zacząć od wysłania do niej zapytania pisemnego z podaniem adresu do korespondencji w Polsce. Podobny list z prośbą o wyjaśnienie warto skierować do OPS (opieki społecznej) właściwej ze względu na miejsce zamieszkania (zameldowania) córki.

 

Takie listy najlepiej także nadać w Polsce, aby nie pozostawić od razu „ścieżki korespondencyjnej” ze swego miejsca nadania. W Polsce może Pan uczynić pełnomocnikiem do korespondencji jakąkolwiek zaufaną Panu osobę.

 

Korespondując w taki sposób uzyska Pan informacje od córki, z OPS-u a także z sądu i od komornika o stanie egzekucji. Będzie Pan mógł także złożyć propozycję ugody alimentacyjnej zarówno co do zaległości, jak i córce co do dalszej alimentacji.

 

Dlatego warto przystąpić do działania według powyższego schematu, chyba że wcześniej Policja ustali i tak Pana adres – wówczas te same czynności powinien Pan wykonać, ale bez pełnomocnika. Bez tych kroków nie będzie Pan miał podstawowej wiedzy o stanie zadłużenia i stanowisku wierzycieli, co nie pozwoli na jakiekolwiek dalsze trafne działania.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Eliza Rumowska

Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu