Postój pojazdu z włączonym silnikiem• Autor: Radca prawny Hanna Żurowska |
Jak się ma ustawa o ruchu drogowym i ochrona środowiska do postoju pojazdu z zapalonym silnikiem? Na naszym osiedlu na prywatnej posesji codziennie jest zaparkowany samochód typu chłodnia ze spalinowym agregatem, który cały dzień pracuje bez przerwy i kierowcy. |
|
Pozostawienie samochodu z zapalonym silnikiemOpisana sytuacja jest oczywiście złamaniem prawa. Przede wszystkim w tym kontekście zwracam uwagę na poniższe przepisy Prawa o ruchu drogowym:
„Art. 60. 2. Zabrania się kierującemu:
1) oddalania się od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu; 2) używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem; 3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze; 4) ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu; 5) używania opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi”.
Punkt 1) jest jasny i bezsporny.
Zakaz używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem (ust. 2 pkt 2) dotyczy jazdy bez lub z uszkodzonym tłumikiem, utrzymywania silnika na dużych obrotach, gwałtownego ruszania z miejsca itp. Jest on związany z potrzebami ochrony środowiska i obejmuje zarówno teren zabudowany, jak i niezbudowany. Pozostawianie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanymZakaz pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym (ust. 2 pkt 3), podobnie jak poprzedni, wiąże się z ochroną środowiska naturalnego; ma chronić przed wywoływaniem nadmiernego hałasu i zapewnić mieszkańcom spokojny wypoczynek. Ustawa nie określa – jak to czyniła poprzednia, przewidując czas dłuższy niż 1 minuta (art. 50 ust. 2 pkt 3) – czasu utrzymywania pracującego silnika, co oznacza, że naruszeniem tego zakazu jest niewyłączenie silnika w sytuacji, gdy jego praca jest niepotrzebna.
Naruszenie któregokolwiek z wymienionych zakazów rodzi odpowiedzialność z art. 97 Kodeksu wykroczeń: „uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie podlega karze grzywny do 3.000 złotych albo karze nagany”.
Ponadto można również zasygnalizować możliwość naruszenia przepisów ustawy o ochronie środowiska, a co za tym idzie, ewentualność podlegania pod rozporządzenie o opłatach za korzystanie ze środowiska. Okoliczność tę jedynie wstępnie sygnalizuję jako dodatek, ponieważ na odległość nie jestem w stanie ocenić, na ile jest możliwe rzeczywiście wysunięcie tego rodzaju oskarżeń. Na pewno jednak warto by było wesprzeć się tym argumentem, jeżeli zdecydowałby się Pan jeszcze pertraktować osobiście w sprawie polubownego rozwiązania sprawy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Hanna Żurowska Radca prawny od 1994 r., mediator, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego i nowych technologii. Zajmuje się sporządzaniem regulaminów sprzedaży przez internet, polityk prywatności oraz umów z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego. Udziela także porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, prawa pracy oraz prawa handlowego i gospodarczego, jak również windykacji należności. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale