.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Postawienie ogrodzenia nad rowem melioracyjnym

Przez działkę, w poprzek, przebiega rów melioracyjny, a chciałbym zrobić ogrodzenie. Cy mogę nad rowem w granicach działki postawić ogrodzenie, oczywiście zachowując przepustowość?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Postawienie ogrodzenia nad rowem melioracyjnym

Rów melioracyjny i przepust na działce

W myśl art. 74 i 77 ustawy z dnia 11 października 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229) grunty, na których wykonane są urządzenia melioracji szczegółowych, są własnością właścicieli tych gruntów. Rów melioracyjny istnieje, co oznacza, że będzie on stale połączony z nieruchomością, a stosownie do postanowień art. 191 Kodeksu cywilnego własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową. Zatem rów i wykonany przez Pana przepust będzie stanowił Pana własność na terenie Pana działki. 

Budowa ogrodzenia nad rowem

Co do ogrodzenia. Tutaj Prawo budowlane w art. 29 ust. 1 pkt 7 wskazuje, że budowa ogrodzenia wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a art. 30 ust. 1 pkt 2 tej ustawy budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów i innych miejsc publicznych oraz o wysokości powyżej 2,20 m wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. Natomiast ogrodzenie postawione od strony innych działek czy od strony rowu wymaga zgłoszenia jedynie w przypadku, gdy będzie przekraczało 2,2 m. 

 

Czyli może Pan postawić ogrodzenie, bez problemów z rowem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu